Správy

Okrúhle jubileum Prešovčanky: Usmievavá Irena Hajduková oslávila 100 rokov, FOTO

Do „klubu“ storočných Prešovčaniek v stredu pribudla ďalšia členka. Irene Hajdukovej ku krásnemu jubileu zablahoželala aj primátorka Andrea Turčanová.

Ilustračný obrázok k článku Okrúhle jubileum Prešovčanky: Usmievavá Irena Hajduková oslávila 100 rokov, FOTO
8
Galéria

Zhovorčivá oslávenkyňa ju privítala s úsmevom, ktorý jej tvár zdobil neustále. „U nás v rodine sa každý usmieva, lebo s úsmevom je všetko ľahšie,“ zdôraznila počas stretnutia. Po prípitku a gratulovaní prítomným dokonca zaspievala. Prezradila, že občas skladá aj básne.

Aktívna v zbore aj divadle

Irena Hajdukovú je hrdá Solivarčanka. Na Sadovej ulici prežila väčšinu života. Je najstaršia zo šiestich súrodencov. „Mala som krásnu mladosť,“ vyslovila pri nádherných spomienkach na minulé doby. Pamäť má stále neskutočne dobrú a tak pre ňu nebolo problémom porozprávať napríklad o tom, ako bola v mladosti aktívna v speváckom zbore aj divadle. Rada však spomína na každé obdobie svojho života.

Baví ju počúvať rádio – obľúbených má mnoho relácii, aby mala rozhľad. Ako veriaca si však rada popočúva aj náboženské relácie. Aj keď má problémy s chôdzou, stále je samostatná a ešte stále chodí aj do kostola. Najprv sa učila za klobučníčku, ale teta jej povedala, že na klobučníctvo potrebuje mať aj svoj vlastný salón. „Vraj nech idem za krajčírku, pretože tie môžu šiť aj v kuchyni,“ prezradila, ako ju teta nasmerovala k jej budúcej práci.

Práca krajčírky ju naplňovala do takej miery, až sa z krajčírstva stalo jej hobby. Šila pre celú rodinu a stovky ďalších ľudí – najmä svadobné šaty. „Nevesty mi potom vždy poslali zo svadby fotku v svadobných šatách,“ pochválila sa. Fotografie má stále pekne roztriedené. „Každé zo šiat sú naozaj jedinečné,“ ocenila jej výtvory primátorka.

Ako krajčírka do 85 rokov

Tá pritom dokonca zistila, že jedny šaty šila pani Hajduková aj pre manželku jej uja. Ako krajčírka pani Hajduková pracovala do 85 rokov a aj teraz, v jej úctyhodnom veku, ju stále bavia ručné práce. Zo starých odevov vyrába koberčeky, ktorými už potešila nielen celú rodinu, ale aj susedov. Bez práce jednoducho neobsedí.

Podľa nej je práve to dôvod, prečo sa dožila tak krásneho veku. Práca a zdravá strava. „Jem všetko, len v menšom množstve,“ prezradila. Obľubuje domácu stravu, zakáľačky – najviac špik a škvarky. Keď bola mladá, vždy mala veľa pohybu pretože jej manžel bol z gazdovskej rodiny a často pomáhala na poli, alebo s kravami.

Spomínala a rozprávala aj príbeh s manželom Andrejom. Bol od nej o 12 rokov starší a podľa jej spomienok ju raz dokonca kolísal. „Ešte ma len kolísali, už ma zaňho sľubovali,“ vyslovila s láskou a s úsmevom v očiach.

Ako doniesla desiatu

Hovorila o ňom len v tom najlepšom. „Bol to skvelý muž, manžel aj otec – jednotka chlap. Vždy slušný a pozorný.“ Mali nádherný vzťah: „Stačilo sa na seba pozrieť a už sme si rozumeli.“ Deti o nej hovoria ako o dobrej a milujúcej matke, ktorá na nich nikdy nedala dopustiť. Syn Róbert spomínal ako si raz zabudol doma desiatu a aj napriek povinnostiam mu ju mamka priniesla až do školy, pretože ako sama povedala: „Nemôže sa stať, že by bol môj syn v škole hladný.“

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Oslávila úctyhodný vek: Prešovčanka Irena už tiež patrí do "klubu" storočných
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie