Rôzne

Mali by presné údaje o pohybe turistov: V Prešovskom kraji chcú zaviesť SNÍMAČE

Získané údaje by následne pomohli pri ďalšom plánovaní a rozvoji v turisticky vyhľadávaných lokalitách.

Ilustračný obrázok k článku Mali by presné údaje o pohybe turistov: V Prešovskom kraji chcú zaviesť SNÍMAČE
Zdroj: Prešovský samosprávny kraj

Na cyklotrasách, v národných parkoch aj v niektorých vrchoch v Prešovskom kraji by mohli pribudnúť nové snímače.

Prinášali by informácie o pohybe cyklistov a turistov v území.

Získané údaje by následne pomohli pri ďalšom plánovaní a rozvoji v turisticky vyhľadávaných lokalitách.

Práve to je hlavnou myšlienkou nového projektového zámeru Inteligentný cestovný ruch v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK). Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Zámer odobrili

Krajský parlament podľa jej slov projektový zámer v predpokladanom rozpočte 701-tisíc eur na aprílovom zastupiteľstve odobril a mal by sa realizovať pod gesciou Inštitútu rozvoja PSK.

Prešovská krajská samospráva sa chce pri jeho financovaní uchádzať o zdroje z Operačného programu Slovensko.

Presné údaje o pohybe

„Zámer sa konkrétne sústredí na poskytovanie presných údajov o pohybe cyklistov a turistov v exponovaných lokalitách cez inštalované snímače, čo má umožniť lepšie plánovanie, bezpečnosť a udržateľnosť v tejto oblasti. PSK ho chce realizovať s relevantnými partnermi,“ povedala Jeleňová.

Rozdelený by mal byť do niekoľkých činností, respektíve výstupov. Prvá by sa sústredila na zaznamenané počty cyklistov a turistov prechádzajúcich cez určené oblasti a následne na identifikáciu časových trendov i sezónnych variácií v návštevnosti.

Druhá časť projektu by riešila analýzu trás na pozadí sledovania miest, ktoré sú najviac preferované a obľúbené. Projekt by sa však zameral aj na zlepšenie bezpečnosti na trasách, a to cez získané informácie o rizikových miestach.

Kde by boli inštalované?

Ďalším výstupom má byť podpora turizmu a aktivizácia rozvoja turistických atrakcií a služieb, a napokon tiež environmentálna udržateľnosť.

„V projekte sa počíta s inštaláciou cyklosnímačov konkrétne na už zrealizovaných cyklotrasách, ako aj v realizácii na kostrovej sieti a na prioritných úsekoch cyklistických trás v Prešovskom kraji. Konkrétne na trasách Domaša-Dobra-Valkov-Bžany-Lomné-Turany nad Ondavou-Nová Kelča-Holčíkovce a ďalej na Eurovello 11 – Veľký Šariš-Šarišské Michaľany-Sabinov-Pečovská Nová Ves-Červenica pri Sabinove, ako aj Podbanské-Štrbské pleso-Vyšné Hágy-Vysoké Tatry,“ priblížila Jeleňová.

V lesoch i kúpeľoch

Turistické snímače majú byť umiestnené v Tatranskom národnom parku (TANAP), Pieninskom národnom parku (PIENAP), Národnom parku Poloniny, Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) a v Slovenskom raji.

Taktiež v Temnom lese v Slanských vrchoch, v Levočskej doline – v Levočských vrchoch, Drienici a Bardejovských kúpeľoch.

Predpokladaný časový harmonogram projektovej idey Inteligentný cestovný ruch v PSK je 24 mesiacov s realizáciou v rokoch 2024 – 2027 a mal by prebiehať komplementárne s projektami Poloniny a Zelený Spiš.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM