Správy

Čo chcú v Prešove vylepšiť? Odpovedajú Andrejko, Bednárová, Benes, Hagyari a Oľha

Komunálne voľby o post primátora Prešova prinesú súboj dvanástich kandidátov. Ďalší piati odpovedali na položené rovnaké otázky. Aké sú ich reakcie?

Ilustračný obrázok k článku Čo chcú v Prešove vylepšiť? Odpovedajú Andrejko, Bednárová, Benes, Hagyari a Oľha
Foto: Ľubomír Hudačko

O kreslo primátora Prešova zabojujú v októbrových voľbách dvanásti kandidáti. Prinášame vám várku odpovedí zvyšných piatich kandidátov.

V minulom článku sme priniesli odpovede prvých piatich kandidátov, ktorí na otázky odpovedali.

V rozsiahlom rozhovore s prvou päticou uchádzačov sa dozviete aj to:

  • prečo sa rozhodli kandidovať na primátora
  • v akom stave sa podľa nich nachádza mesto
  • akým problémom Prešov čelí
  • aké sú priority ich programu a čo by chceli v meste zmeniť
  • prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátora mesta?

Aké sú priority vášho programu, čo chcete v meste zmeniť, akým oblastiam sa prioritne štyri roky venovať, prípadne na čo nadviazať?

Ján Andrejko: Mesto Prešov vymiera, dnes tu máme o 10-tisíc menej obyvateľov oproti situácii spred desiatich rokov. Mojou prioritou je priniesť do nášho mesta život a mladých ľudí so svojimi rodinami. To dokážeme len pritiahnutím investorov do mesta, aby sme poskytli možnosť dobre zaplatenej práce. Potrebujeme nový územný plán, ktorý by riešil parkoviská, križovatky či kruhové objazdy v meste, ale aj zeleň. Máme tu množstvo šikovných športovcov, ktorí hrdo reprezentujú mesto Prešov a my im musíme vytvoriť vhodné podmienky. Potrebujeme zrenovovať športoviská a konečne aj vybudovať futbalový štadión, ktorý dnes ako tretie najväčšie mesto na Slovensku nemáme. V rebríčku územných oblastí sme mestom s najvyšším počtom dopravných nehôd za uplynulý rok, preto netreba čakať len na vyššie tresty, ale dôležitá je aj preventíva a výchovou začať už u našich detí. Tú môžeme aplikovať len vďaka mestským detským dopravným ihriskám a rôznym programom, ktoré tak vieme využívať. Prešovania neustále volajú po živote v centre mesta a lokálni podnikatelia v centre o podporu zo strany mesta, zaslúžia si to. Zrenovovať Delňu nielen pre Prešovčanov, ale aj ako podporu turizmu, aby ostali peniaze v meste.

František Oľha: Môj program sa volá 31 férových riešení pre Prešov a prioritne sa tento program venuje športu a kultúre, zlej doprave a parkovaniu, zeleni, komunikácii medzi mestom a občanmi, rekreácii a cestovnému ruchu, výstavbe nájomných bytov a vytváraní pracovných príležitostí. Okrem už skôr spomenutých výziev a problémových oblastí chceme v meste počas nasledujúcich štyroch rokov riešiť alternatívne formy dopravy, hlavne cyklochodníky, máme plán na podporu športu, koncept oživenia kultúry v centre, podporu prímestskej turistiky a revitalizáciu lesoparkov.

Pavel Hagyari: Budem reflektovať na problémy Prešova veľmi promptne, pretože to všetko už poznám. V prvom rade bude mesto čisté a upratané. Vrátime život do centra, ale i sídlisk, tam kde ľudia žijú. Postaráme sa o poriadok v odpadoch mesta. A jednou z najväčších priorít bude uspokojivé parkovanie, budovanie parkovacích domov a záchytných parkovísk. Šport, futbalový štadión i všešportová hala sú samozrejmosťou.

Artúr Benes: To, že mesto má kosiť, opravovať chodníky a plniť si svojich približne 4000 kompetencií považujem za samozrejmosť, nie za program. Primátor, ktorý rieši iba toto, je údržbár, nie primátor. Preto som do svojho programu zahrnul investičné priority a zmeny, ktoré považujem za prospešné. Mesto je treba manažérsky nastaviť. A potom veci ako čistota, bezpečnosť, pokosená tráva, upravená zeleň, opravené výtlky, dostatok parkovacích miest nebudú problémom, ale samozrejmosťou.

V mojom programe preto ľudia nájdu body, ktorých úlohou je ušetriť peniaze mestu aj jeho obyvateľom, získať externé zdroje a zhodnotiť majetok mesta. Nájdu tam investičné priority, ako aj riešenia, ktoré odstránia viacero problémov naraz. Zaujímavou prioritou je využitie geotermálnej energie na ušetrenie peňazí priamo prešovským domácnostiam. Je to reálny a veľmi výhodný projekt, ktorý môže zabezpečiť dlhodobé a stabilne výhodné teplo pre 50.000 domácností. Celý môj program nájdu Prešovčania na mojej webstránke.

Zuzana Bednárová: Okrem dopravy a zelene sa chcem zamerať aj na zavádzanie nových technológií a postupov pri nakladaní s odpadmi. Plánujeme aj modernizáciu vozového parku MHD, nákup ekologických duálnych trolejbusov a obnovu autobusov MHD či rekonštrukciu konkrétnych trolejbusových tratí. Samozrejmosťou je dôraz na podporu kultúry a kultúrnych aktivít i podpora športov s dôrazom na mládež, či dobudovanie športovísk, kde dominuje futbalový štadión. Chcem pokračovať v budovaní nájomných bytov, revitalizácii vnútroblokov, budovaní detských ihrísk na sídliskách i v budovaní wokroutových ihrísk pre dospelých. Nezabúdame ani na seniorov – chcem skvalitniť sociálne služby a priniesť aj možnosti na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti. V programe mám aj zvyšovanie kapacít materských škôlok, obnovu budov základných a materských škôl i podporu organizovania školských vedomostných, športových, kultúrnych a iných aktivít. Dôležité bude prehlbovanie spolupráce s univerzitami a firmami na území mesta a rozvoj zahraničných partnerstiev. V meste budeme tiež využívať viac obnoviteľných zdrojov energie. Aktívne chceme reagovať na výzvy súvisiace so získavaním externých zdrojov na programy rozvíjajúce mesto. Zameriame sa tiež na zviditeľnenie prírodných aktív mesta a jeho okolia ako prostredia na kvalitné voľnočasové aktivity, podporíme tiež aktivity na zvýšenie turistického ruchu.

Odpovede kandidátov na otázku, či kandidujú ako jednotlivec alebo majú okolo seba tím spolupracovníkov a prečo tak postupujú nájdete v článku na 5. strane.

Viac správ z Prešova a okolia:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM