Správy

Čo chcú v Prešove vylepšiť? Odpovedajú Andrejko, Bednárová, Benes, Hagyari a Oľha

Komunálne voľby o post primátora Prešova prinesú súboj dvanástich kandidátov. Ďalší piati odpovedali na položené rovnaké otázky. Aké sú ich reakcie?

Ilustračný obrázok k článku Čo chcú v Prešove vylepšiť? Odpovedajú Andrejko, Bednárová, Benes, Hagyari a Oľha
Foto: Ľubomír Hudačko

O kreslo primátora Prešova zabojujú v októbrových voľbách dvanásti kandidáti. Prinášame vám várku odpovedí zvyšných piatich kandidátov.

V minulom článku sme priniesli odpovede prvých piatich kandidátov, ktorí na otázky odpovedali.

V rozsiahlom rozhovore s prvou päticou uchádzačov sa dozviete aj to:

  • prečo sa rozhodli kandidovať na primátora
  • v akom stave sa podľa nich nachádza mesto
  • akým problémom Prešov čelí
  • aké sú priority ich programu a čo by chceli v meste zmeniť
  • prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátora mesta?

V akom stave sa podľa vás nachádza mesto, aké najväčšie pozitíva i negatíva v ňom aktuálne vnímate?

Ján Andrejko: Mesto má veľké rezervy v získavaní financií z eurofondov, potrebujeme vypracovávať projekty nie cez externé firmy, ale zaplatením kvalitných odborníkov na mestskom úrade. Tiež sa nemôže stať, že potenciálny investor je na mestskom úrade posielaný od dverí k dverám, až nakoniec znechutený stratí záujem investovať a vytvárať pracovné miesta pre Prešovčanov. To sa musí zmeniť. Takisto nejde žiadna pomoc zo strany mesta k lokálnym podnikateľom, ktorí tu dlhodobo vytvárajú pracovné podmienky. Pozitívom sú pre mňa naši šikovní mladí ľudia, ktorí sú odhodlaní pracovať, ale nemajú možnosti a podmienky ako mladí ľudia na západe. Tam majú o nich aj záujem a finančne adekvátne ohodnotenie, preto sa tam vedia udržať a, žiaľ, aj odísť natrvalo z Prešova.

František Oľha: Začnem pozitívne. Mesto vychováva veľa mladých šikovných ľudí. Máme veľa kvalitných základných škôl a umeleckých škôl, najlepšiu elektrotechnickú strednú školu a univerzitu. S tým však súvisí aj najväčšie negatívum. Títo ľudia naše mesto opúšťajú a nevracajú sa späť. Práve oni sú však pre rozvoj nášho mesta najdôležitejší, lebo sú základom jeho budúcej ekonomiky.

Pavel Hagyari: Mesto za posledné roky padlo na svoje kultúrne, ekonomické i ľudské dno. O Prešov, jeho centrum, sídliská, ale hlavne ľudí sa mesto stará neporiadne. V celom meste chýba život a kultúra. Mesto zlyhalo pri základnej prevádzkovej agende, ale i pri veľkých projektoch, ako je napríklad futbalový štadión. Ako najväčšie pozitívum Prešova vidím ohromný ľudský kapitál. Vidím históriu aj krásne prírodné skvosty.

Artúr Benes: Nuž, prvým problémovým bodom, respektíve negatívom je to, že z Prešova odchádza život, predovšetkým z jeho centra. Druhým sú peniaze. Chýbajú na bežný chod, nieto ešte na rozvoj a pokrokové projekty. Tretím je zlá nálada, negativizmus, poukazovanie na chyby, kauzy, súdne spory, prešľapy, ktoré majú alebo by mali mať v rukách vyšetrovacie orgány. Skrátka obracanie sa do minulosti, či hľadanie útechy v tom, čo bolo. A to je zle. Musíme sa pozerať dopredu a zamerať na riešenia, programy, plány. Najväčším pozitívom tohto mesta je jeho obrovský potenciál. Máme čo rozvíjať. Ľudia sa vedia zomknúť, sú talentovaní, chcú sa baviť aj participovať. Tu nie je problém v ľuďoch. Mesto má aj historický potenciál, nerastné bohatstvo, architektúru, potenciál pre cestovný ruch. Skrátka má všetko na to, aby sa stalo supermestom.

Zuzana Bednárová: Mesto Prešov je nastavené na ďalší stabilný rozvoj, i keď jeho ďalšia dynamika bude závisieť od množstva faktorov. Medzi iným aj od toho, ako sa bude vyvíjať energetická kríza. Prešov vždy môže využívať svoju historickú danosť – strategickú polohu v severnej časti východného Slovenska. Dokončenie rýchlostnej cesty tu prinesie obrovské možnosti pre investorov – napríklad vybudovaním priemyselného parku Grófske. Pridanou hodnotou môže byť viac pracovných i podnikateľských príležitostí, a tým zlepšenie ekonomiky mesta i regiónu. Výrazne by sme u nás tiež mali zlepšiť svoju hrdosť na Prešov a vidieť pozitíva, ktoré reálne existujú.

Odpovede kandidátov na otázku, akým problémom mesto čelí, aké výzvy ho čakajú a ako na ne chcú reflektovať nájdete v článku na 3. strane.

Viac správ z Prešova a okolia:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM