Správy

Čo chcú v Prešove vylepšiť? Odpovedajú Andrejko, Bednárová, Benes, Hagyari a Oľha

Komunálne voľby o post primátora Prešova prinesú súboj dvanástich kandidátov. Ďalší piati odpovedali na položené rovnaké otázky. Aké sú ich reakcie?

Ilustračný obrázok k článku Čo chcú v Prešove vylepšiť? Odpovedajú Andrejko, Bednárová, Benes, Hagyari a Oľha
Foto: Ľubomír Hudačko

O kreslo primátora Prešova zabojujú v októbrových voľbách dvanásti kandidáti. Prinášame vám várku odpovedí zvyšných piatich kandidátov.

V minulom článku sme priniesli odpovede prvých piatich kandidátov, ktorí na otázky odpovedali.

V rozsiahlom rozhovore s prvou päticou uchádzačov sa dozviete aj to:

  • prečo sa rozhodli kandidovať na primátora
  • v akom stave sa podľa nich nachádza mesto
  • akým problémom Prešov čelí
  • aké sú priority ich programu a čo by chceli v meste zmeniť
  • prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátora mesta?

Akým problémom mesto čelí, aké výzvy ho čakajú a ako na ne chcete reflektovať?

Ján Andrejko: Všetko, čo som spomenul v odpovedi na predchádzajúcu otázku, sú problémy, ktorým mesto Prešov čelí a je nevyhnutné ich odstrániť vhodnými riešeniami pre občanov. Čo sa týka výziev, tých je mnoho. Potrebujeme nový územný plán, prekopať organizačnú štruktúru na mestskom úrade, aby odbory boli riadené odborníkmi namiesto politikov. Neopakovateľnou príležitosťou sú eurofondy, ktoré dnes nevieme využívať. Obrovskou výzvou je aj Delňa, kde vieme vďaka vrtu vytvoriť jednak akvapark, ale aj spôsob, ako vykurovať sídliská v dobe energetickej krízy a odľahčiť tak rodinné peňaženky občanom a odbremeniť aj náklady na energie pre budovy, v správe mesta, ako sú napríklad aj školy a pre mestský rozpočet.

František Oľha: Najväčšou výzvou pre Prešovčanov v súčasnosti je energetická kríza a vysoké ceny energií. Okamžitým riešením, ktoré sa dá realizovať v priebehu niekoľkých týždňov, je vybudovanie fotovoltických elektrární na plochých strechách mestských budov. Potrebujeme tiež spraviť audit správcovských spoločností, ktoré vykazujú veľké zisky, no cena energií sa stále zvyšuje. Veľkou výzvou je tiež parkovanie na sídliskách. To chceme riešiť koncepčne a to vybudovaním zelených parkovacích domov s garantovanými parkovacími miestami. Podporiť zlepšenie parkovania chceme aj úpravou nelogických častí parkovacej politiky. Mesto trápi aj nedostatočná a často meškajúca údržba komunikácií a zelene. V tejto oblasti je v prvom rade nutná kompletná pasportizácia, inak povedané audit ciest, chodníkov a zelene a následná postupná oprava. V rámci dopravy Prešov trápia aj veľké zápchy najmä v špičke. Dôležitá je v tomto prípade prioritizácia MHD, teda jej zatraktívnenie. To dosiahneme bus pruhmi, inteligentnými križovatkami a napríklad aj okamžitým zavedením bezplatnej MHD pre seniorov a deti.

Pavel Hagyari: Mesto čelí problémom s dopravou, zároveň zrušilo portál „pre starostu“, čím zatvorilo komunikáciu s vlastnými obyvateľmi. Mestské firmy nekonajú transparentne o prehľadnej inventúre mesta nehovoriac. Prešov čakajú mnohé výzvy. Musíme sa vyrovnať s rastúcimi energiami. Musíme dokázať zvládnuť infláciu i strach z vojny na Ukrajine. To všetko zvládneme každodennými krokmi, ktorých výsledkom bude stabilita Prešova.

Artúr Benes: V Prešove je v každej oblasti nejaký problém. V bežných kompetenciách, pri krízovom riadení, aj pri vážnych projektoch. A potom sú tu problémy, s ktorými sa mesto ešte nikdy nepotýkalo. Napríklad aktuálna energetická kríza a zdražovanie. Čokoľvek ľudia chcú, na všetko sú potrebné financie. Mojou prioritou bude získať ich a ukázať ľuďom, že sa dajú robiť veci efektívnejšie a lepšie. Čakajú na nás výzvy, a to doslova. Plán obnovy, Slovensko 2021 – 2027 a rôzne programové výzvy, ktoré nám pomôžu získať viac peňazí.

Zuzana Bednárová: Dlhodobo čelíme predovšetkým dopravným problémom. Viaceré, ako som spomínala, sme vyriešili, ďalšie sa zmiernia po dobudovaní R4 a následnom presmerovaní tranzitu na obchvat. Pomôže aj obnova dopravnej infraštruktúry, zavedenie dynamicky riadenej dopravy i rozšírenie parkovacej politiky do ďalších častí mesta. Chýba nám centrálny mestský park, jeho vybudovanie pripravujeme, plánujeme obnoviť aj staršie parky a zeleň.

Odpovede kandidátov na otázku, aké sú priority ich programu, čo chcú v meste zmeniť, akým oblastiam sa prioritne štyri roky venovať, prípadne na čo nadviazať nájdete v článku na 4. strane.

Viac správ z Prešova a okolia:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM