Hádzaná

Prešovský hráč to v zápase poriadne prehnal: Hádzanára za bitku potrestali ROČNÝM zákazom!

Disciplinárna komisia Slovenského zväzu hádzanej (DK SZH) sa na svojom zasadnutí zaoberala závažným incidentom zo zápasu prešovských hádzanárov.

Ilustračný obrázok k článku Prešovský hráč to v zápase poriadne prehnal: Hádzanára za bitku potrestali ROČNÝM zákazom!
4
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Došlo k nemu ešte 19. februára v stretnutí 20. kola Niké Handball extraliga Tatran Prešov – MHC Štart Nové Zámky (35:28).

Pre vinníkov vyniesla DK SZH poriadne tvrdé tresty.

Marko Davidovič (Tatran) a Gabriel Vadkerti (Štart) nedohrali duely pre diskvalifikáciu, keď videli červené a následne aj modré karty. Vyslúžili si finančné tresty i pozastavenie športovej činnosti.

Celý rok nepodmienečne

Davidovič ich dostal za disciplinárne previnenie – telesné napadnutie, ktorého sa dopustil po tvrdom ataku na svoju osobu Vadkertim. Davidovič „mimoriadne zákerne a nešportovo odplácal a to zovretím protihráča v oblasti tváre a krku, následne po ošetrení napadol protihráča v hľadisku“, informuje SZH.

DK SZH udelila prešovskému hráčovi pokutu vo výške 600 eur a pozastavila mu športovú činnosť nepodmienečne na 12 mesiacov do 19. februára 2024 v pôsobnosti Slovenského zväzu hádzanej a krajských zväzov hádzanej.

Vadkerti dostal pokutu vo výške 300 eur a pozastavili mu športovú činnosť nepodmienečne na 6 mesiacov do 19. augusta 2023. Trest dostal za telesné napadnutie, keď v čase 8:52 tvrdo, bezohľadne, nebezpečne a cielene atakoval Marka Davidoviča do oblasti tváre, čo malo za následok jeho tržné krvavé zranenie v oblasti úst.

Akcia bola rozhodcami posúdená ako premyslená s úmyslom zasiahnuť protihráčovu tvár a spôsobiť mu zranenie. Zo vzájomnej interakcie menovaných vyplýva, že obaja hráči už pred samotným incidentom konali nešportovo.

Čo sa stalo

DK SZH má za to, že Davidovič mimoriadne surovým a hrubo nešportovým spôsobom napadol Vadkertiho a tento jeho útok nebol vykonaný spôsobom, ktorý by bolo možné hodnotiť ako reflexná reakcia.

V napádaní protihráča pokračoval aj po tom, čo bol ošetrený na striedačke. Potrestaniu sa nevyhol ani Tatran Prešov za nezabezpečenie usporiadateľskej služby podľa rozpisu súťaže.

Usporiadateľ je totiž povinný zabezpečiť poriadok na ihrisku, zaistiť bezpečnosť účastníkov stretnutia v jeho priebehu, ale podľa potreby a ich želania aj po nevyhnutne dlhú dobu po stretnutí.

Prešovský klub nezabezpečil, aby po diskvalifikácii neprišlo k napadnutiu Gabriela Vadkertiho zo strany Marka Davidoviča v čase, keď sa už hráč hostí nachádzal v hľadisku.

Musí tak zaplatiť pokutu vo výške 600 eur a zároveň má zatvorené ihrisko na jeden mesiac s podmienečným odkladom do konca súťažného ročníka 2022/2023.

Takto sa správať nemôžu

„Siahli sme k tvrdým trestom na hornej hranici disciplinárneho poriadku, keďže chceme predchádzať agresívnemu správaniu hráčov a práve výška dištancu ich má do budúcnosti odradiť, aby sa uchyľovali k takýmto nešportovým prejavom. Hráči pôsobiaci v najvyššej súťaži, kde ich sledujú ako svoje vzory mládežníci z dorasteneckých či žiackych kategórií, sa nemôžu takto správať. Pre Davidoviča a Vadkertiho platí trest v domácich súťažiach, na duely v európskych pohároch, českej extralige či SEHA ligy sa nevzťahuje. Po uplynutí polovice trestov môžu požiadať o odpustenie ich zvyšku,“ vysvetlil predseda DK SZH Vladimír Pokorný. Správu zverejnil oficiálny server SZH slovakhandball.sk.

Objektívom: Marko Davidovič z Tatrana Prešov má ročný zákaz činnosti
4
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Viac správ z Prešova a okolia:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM