Ľubomír Hudačko Správy

František je najznámejší včelár nášho regiónu: Med pomohol pri ťažkostiach aj jemu samotnému!

Osladzuje ľuďom životy, počas svojej dlhoročnej praxe naplnil skúsený včelár medom tisíce fliaš. Povedal si aj, že s remeslom skončí, no láska k nemu to nedovolila. Hovorí, že včely ho stále pichajú, ale je to sladká drina. František Škvarla z dedinky pri Prešove uviedol viac vo svojom príbehu.

Ilustračný obrázok k článku František je najznámejší včelár nášho regiónu: Med pomohol pri ťažkostiach aj jemu samotnému!
Zdroj: TASR

Každý, kto by sa na tohto človeka v dedine opýtal, dozvedel by sa, že je to najznámejší včelár v regióne. Aktívne sa venuje svojim úľom, publikuje články v odborných časopisoch. Za viac ako 35 rokov naplnil František Škvarla zo Záhradného, okres Prešov, medom tisíce fliaš a staral sa o stovky včelích rodín, ktoré už od dávnych čias prinášajú ľuďom jeden z najvzácnejších produktov prírody.

Osladzuje životy ľudí

Okrem toho odovzdáva svoje dlhoročné skúsenosti ďalším generáciám a v neposlednom rade osladzuje životy ľudí medom, ktorého nikdy nie je dosť. Tí, ktorí ho poznajú, dobre vedia, že o tomto usilovnom hmyze by dokázal rozprávať pokojne dlhé hodiny.

Priznáva sa, že so včelárením nezačínal s nadšením, ako to býva v takýchto prípadoch zvykom. Ľudia sa pre nový koníček zvyknú nadchnúť a skočia do neho rovnými nohami, jeho cesta však vraj bola iná. Prvých desať rokov si vraj nebol istý, či sa tomu chce naozaj venovať.

Včielky by neopustil ani za svet

František si spomína, ako si v prvých rokoch včelárenia vždy na jeseň povedal, „už dosť a končím“, ale na jar to bolo inak. Rastúca láska a obdiv voči malým pracovitým stvoreniam, ale aj zdravotné problémy a dôvera k liečebným účinkom včelích produktov ho udržali pri včielkach. Tie by dnes ani za svet neopustil. Dôchodca pripomenul, že doklady o význame včiel a ich úlohe sa objavili už na nástenných maľbách v jaskyniach. Potom sa ľudia venovali zberu medu v lese a následne si včelstvá zakladali vo svojich úľoch. Pred sto rokmi boli na Slovensku známe najmä slamené úle, ale odvtedy sa technológie chovu zmenili.

„Za tie tisícročia človek včely nič nenaučil, oni stále robia len to isté, ako to majú naprogramované v génoch. Jedine človek sa pri nich zmenil,“ zdôraznil včelár. Škvarla upozornil nielen na usilovnosť včiel, ale aj na ich presnosť. Najmä pri tvorbu plastov, ktoré obsahujú šesťhranné bunky, ktoré majú presné rozmery až na tisícinu milimetra. „Často sa ma pýtajú či ma napríklad naraz pohrýzlo veľa včiel pri práci v úli, a ako som to zvládol. Hovorím im, že ma nepohrýzla za celý život ani jedna, ale pichajú ma stále,“ dodáva so smiechom dôchodca.

Med mu pomohol pri problémoch

Vysvetlil, že včely svojho gazdu nepoznajú, ale zvyknú si na to, ako sa s nimi zaobchádza. Prácu s medom nenazýva inak ako „sladká drina“, ktorá musí človeka hlavne napĺňať. Čo sa týka ekonomickej stránky, podľa neho nie je možné očakávať, že včelár predajom poctivých včelích produktov zbohatne. Peniaze z predaja totiž sotva pokryjú náklady spojené s ich výrobou.

Liečivé účinky medu si vyskúšal sám na sebe. Potvrdilo sa mu to, čo sa píše vo vedeckých štúdiách, v múdrych starých knihách a hovorí sa v ľudových múdrostiach. Keď mal zdravotné problémy týkajúce sa trávenia, med mu veľmi pomohol. Odporučil ho napríklad všetkým, ktorí museli držať zo zdravotných dôvodov diétu.

Aj napriek tomu, že z jeho najbližšej rodiny sa včeláreniu venuje len on, láskou k včelám sa mu podarilo„nain­fikovať“ mnohých ďalších. Svedčí o tom aj fakt, že len v Záhradnom sa včeláreniu okrem neho venujú aj ďalší traja ľudia.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM