Zakladatelia Chiki Liki Tu-A s novinkou: V Prešove otvorili vlastný hudobný priestor

Na legendárnej ulici Stromoradie v Prešove môžete nájsť nový, rovnomenný klub. Ten je už otvorený a stoja za ním zakladatelia skupiny Chiki Liki Tu-A.

Ilustračný obrázok k článku Zakladatelia Chiki Liki Tu-A s novinkou: V Prešove otvorili vlastný hudobný priestor
Zdroj: Sedophotography

Martin Višňovský a Peter Šima si tak splnili dlhoročný sen o vlastnom hudobnom priestore. Okrem servisu v kaviarensko-pivárenskej časti budú prinášať a tvoriť premiérové programy v samostatnej multimediálnej sále, tzv. sklade hudby.

Kde presne ho nájdete?

Nový hudobný priestor dostal svoj názov Stromoradie podľa legendárnej prešovskej ulice, na ktorej sa nachádza. Je presne oproti schodom Pedagogickej školy. Priamo z chodníka vstúpite do kaviarenskej časti, ktorá sa večerami mení na piváreň. Dominantou tejto časti budovy je mozaika s rozmerom 6×3 metrov, ktorú začal robiť ešte v roku 2005 z rôznych farebných kúskov kože otec bubeníka Chiki Liki Tu-A Jaroslav Šima.

„Vznikla spontánne, základ spravil otec. Bol na nej motív Prešova a dvoch ľudí – mojich rodičov, ktorí sa prechádzajú po Stromku,“ spomína bubeník. Následne časť pôvodnej mozaiky zreštauroval a dotvoril do finálnej podoby katalogizovaný maliar a reštaurátor Miroslav Pribiš. Z pohľadu aleje Stromoradie vidieť centrum mesta, v ktorom sa vynímajú jeho hlavné budovy a kostoly. Postupne pribudnú aj ďalšie služby.

„Ak to bude dobre chutiť, voňať, počuť a ľudia sa tu budú cítiť dobre, budeme spokojní. Robili sme čo sa dalo, teraz to musia posúdiť návštevníci,“ vraví bubeník Peter „Pipo“ Šima.

Najdôležitejšia je dolná časť, v ktorej sa nachádza samostatná multimediálna sála, tzv. sklad hudby. Tá bude slúžiť na koncerty, filmy, divadlo, prednášky a akékoľvek ďalšie kultúrno-spoločenské podujatia. Momentálne sa testuje zvuková a svetelná technika.

Svoju premiéru na pódiu mali dvakrát Chiki Liki Tu-A a uplynulý víkend Akustika. „Zmysel tohto priestoru je program tvoriť, nie ho len prekupovať. Vymýšľať absolútne premiérové vtipy pre ľudí, aby sa Prešovčania aj cezpoľní nedostali k nejakému koncertu, ktorý už videli 70 000 krát, ale aby sa dostali k niečomu, čo sa bohužiaľ veľa krát už nezopakuje. Chceme mať číru radosť z čistej tvorby. To utrpenie, ktoré sme pri tomto projekte vyfasovali teraz otočíme na radosť z tvorby,“ uviedol pre médiá basgitarista Martin Višňovský.

Multižánrový program

Na Stromoradie budú jazdiť nielen slovenské, prípadne české kapely, ale veľa programov bude zo zahraničia. Potvrdil to aj Višňovský, ktorého kapela Chiki liki tu a má aj v zahraničí svoje renomé. Program klubu bude multižánrový, určite sa nebude profilovať len ako jazzový, rockový alebo akokoľvek žánrovo okresaný priestor. Dôjde aj na kombinácie divadlo – hudba, film – hudba, čo sa bude spájať do jedeného produktu. Gro ale bude tvoriť muzika.

„Ako povedal Frank Zappa – Music is the best, preto dáme priestor všetkým žánrom a smerom, lebo nás to baví a keďže je už dávno jasné, že hudba je to najlepšie a my sme muzikanti, hudba bude prevažovať. Možno až na jeden žáner, ktorý sme nepochopili a keďže ho nevieme ani pomenovať, tak o ňom nebudeme ani rozprávať.“

Najkrajšia ulica

Stromoradie je jediná alej v Prešove. Višňovský aj Šima sa zhodujú v tom, že je to najkrajšia ulica v meste. „Stromoradie slúžilo v minulosti ako vstupná brána do mesta z východnej strany. Tento priestor je zaujímavý aj svojou historickou hodnotou a tu chceme robiť kultúrne a spoločenské podujatia,“ upresňuje Šima. Revitalizáciou starej budovy, kde tento klub vznikol a programom, ktorý hudobníci pripravujú, chcú kultovému Stromoradiu podľa ich slov prinavrátiť pozitívny ráz a dať mu nový, kultúrny rozmer. Muzikanti chcú tento priestor zdieľať nielen s Prešovčanmi a sú otvorení spolupráci s mestom.

Redakciu informoval Edo Kopček, PR manažér Stromoradia

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Viete, že Prešovská univerzita otvorila detské centrum Unipáčik? Fotografie si pozrite v priloženej galérii.

foto: Sedophotography

Zdroj: Dnes24.sk