Kultúra

Unikát v Rákociho paláci: Je tam kabátik, ktorý sa prestal nosiť pred 2. svetovou vojnou

Ľudia sa tiež dozvedia odpovede na otázky, ktoré v múzeu často kladú, napríklad, čo patrí do múzea a čo na smetisko.

Ilustračný obrázok k článku Unikát v Rákociho paláci: Je tam kabátik, ktorý sa prestal nosiť pred 2. svetovou vojnou
13
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Do rodinnej Kralickej Biblie z konca 18. storočia, v ktorej kňaz, historik a spisovateľ Jonáš Záborský stručne načrtol svoj životopis, môžu nahliadnuť návštevníci Krajského múzea v Prešove. Tasr o tom informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove.

Vďaka Záborskému

Múzeum v rámci výstavy Z truhlice do vitríny približuje širokej verejnosti historické exponáty z obce Župčany, ktorá je známa vďaka Záborskému.

Obec vlani darovala múzeu takmer 100 predmetov.

Viac správ z Prešova:

„Krajské múzeum v Prešove má s obcou Župčany podpísané od roku 2020 spoločné memorandum o spolupráci, ktorého prvým čiastkovým výstupom je aj táto výstava. Veríme, že spolupráca bude pokračovať a prinesie ďalšie ovocie vo forme nových unikátnych prezentácií,“ uviedol historik Krajského múzea v Prešove a spoluautor výstavy Erik Ondria.

Múzeum vs. smetisko

Ako povedala etnologička múzea a spoluautorka výstavy Zuzana Andrejová, na výstave môže návštevník sledovať predmety, ktoré už prešli nadobúdacím procesom, ako aj tie, ktoré sa zbierkovými predmetmi ešte len stanú.

„Ľudia sa tu dozvedia odpovede na otázky, ktoré nám v múzeu často kladú, napríklad, čo patrí do múzea a čo na smetisko, akou cestou a procesmi musí predmet prejsť, aby mohol byť vystavený. Ďalej, čo sa deje s exemplárom, ktorý momentálne nie je použitý na žiadnej výstave a kde je uložený, alebo či sa môžu predmety z múzea vyhodiť, darovať alebo sa ich dá inak zbaviť,“ vysvetlila Andrejová.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Jedným zo vzácnych predmetov, ktorý sa do múzea dostal, je aj ženský kabátik z čierneho zamatu. Múzeu ho daroval jeden z odborných pracovníkov tejto inštitúcie.

Pred 2. svetovou

„Je to dedičstvo môjho kolegu po jeho prababičke, ktorý chce, aby sa z neho mohli tešiť aj ďalšie generácie. Čierny zamatový kabátik je zdobený pomocou flitrov a striebornej šujtašky a je vyšitý kvietkami, ktoré oživujú tmavú látku a dodávajú mu noblesu. Kabátik sa prestal nosiť pred druhou svetovou vojnou,“ dodala Andrejová.

Autormi výstavy Z truhlice do vitríny s podtitulom Cesta zbierkových predmetov do múzea na príklade akvizície zo Župčian sú Ondria a Andrejová. K realizácii prispela aj vedúca folklórnej skupiny Záborský zo Župčian Mária Germušková. Výstava potrvá do konca augusta tohto roku.

Viac záberov nájdete v priloženej fotogalérii.

Objektívom: Historické exponáty z obce Župčany
13
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM