Správy

Problémové online správanie mladých: Prešovská neziskovka eviduje nárast prípadov

Pandemická situácia sa dotkla každého jedného člena v rodinách. Je preto dôležité pýtať sa detí, ako sa majú, čo reálne riešia a kto sú ich známi.

Ilustračný obrázok k článku Problémové online správanie mladých: Prešovská neziskovka eviduje nárast prípadov
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Prešovská nezisková organizácia Trojlístok, ktorá poskytuje pomoc ľuďom so závislosťami, eviduje počas pandémie ochorenia Covid-19 enormný nárast mladých ľudí s problémovým online správaním.

Riaditeľka organizácie Denisa Šoltésová tvrdí, že nestačí, aby rodičia svojim deťom zakázali tráviť čas pri počítači, ale je potrebné, aby sa o ne viac zaujímali.

Úzkosti a obavy

„Mladí ľudia žijú v rodinách a pandemická situácia sa dotkla každého jedného člena. Je samozrejmé, že vyvolala alebo zintenzívnila rôzne úzkosti, strachy, obavy o zamestnanie, príjem a neraz to nebola len obava, ale skutočné dosahy. Odráža sa to na celej rodine. Okrem dospelých, u ktorých sú tie trendy zjavné, sa nám teraz u detí v plnšej miere ukazujú reálne dôsledky nielen pandémie ako takej, ale hlavne protipandemických opatrení,“ povedala pre TASR Šoltésová.

Dalo sa podľa jej slov predpokladať, že pre deti, ktoré budú tráviť množstvo času vo virtuálnom svete, sa stane problémovým.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

„Je tam naozaj tenká čiara medzi tým, keď používam počítač, internet, vyhľadávam si informácie alebo je to spôsob činnosti, ktorá má nejaký potenciál závislosti. My v tomto období, mimo tradičného nárastu klientely, máme veľký nárast detí. U detí vo veku od 13 do 17 rokov sme zaznamenali enormný nárast s problémovým online správaním. Sú to aj hry, v menšej miere aj stávky, ale bavíme sa o situáciách, keď je stav vážne komplikovaný inými komorbiditami, ako sú napríklad poruchy správania,“ vysvetlila Šoltésová.

Agresívni klienti

Ako povedala, ide o vážne problémy v rodinách.

„Máme aj klientov, ktorí boli skutočne veľmi agresívni, keď sa rodičia snažili zasiahnuť po desiatich až 12 hodinách hrania. Išlo aj o násilné útoky na rodičov a vyhrážky samovraždou,“ skonštatovala.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

U rodičov podľa nej prevláda zvyčajne reštriktívny model v podobe zákazu hrania hier na počítači.

Dôležité pýtať sa

„Jedna vec je zakázať, druhá vec je, že skutočne viem, čo moje dieťa robí, s kým sa stretáva a ako sa mu darí v škole. Čiže je dôležité pýtať sa detí, ako sa majú, čo reálne riešia a kto sú ich známi. Zároveň sa treba zaujímať o to, čo dieťa povie. Rodičia sú veľmi často zahltení pracovnými povinnosťami. Niekedy sa to ako keby odráža aj vo vzťahu k deťom, ale im to ako keby aj znemožňuje byť plne prítomným rodičom, byť dieťaťu k dispozícii,“ dodala Šoltésová.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM