Chcete sa z KÚPALISKA vrátiť bez zdravotných PROBLÉMOV? Odborníčka RADÍ, na čo si dať POZOR
Pri letnom kúpaní sa môžete stretnúť s rôznymi infekciami a ochoreniami. Ako sa im vyhnúť a kto je najviac ohrozený?

Leto je už oficiálne tu a s ním aj sezóna kúpania na kúpaliskách a v prírodných vodách. Preto Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica zverejnila na sociálnej sieti rady infektologičky, na čo si treba dávať pozor, aby sme si vodné radovánky užili bez starostí.
Hroziace riziká
Pri kúpaní sa môžeme stretnúť s rôznymi infekciami a ochoreniami. „Najčastejšie ide o kožné infekcie, ako plesne či bradavice, infekcie močových ciest, ale aj závažnejšie choroby ako leptospiróza, ktorá môže spôsobovať príznaky podobné chrípke, ale aj zápaly mozgu, pečene či obličiek. Nebezpečné môžu byť aj baktérie ako stafylokok, ktoré sa môžu vo vode vyskytovať,“ uviedla nemocnica.
Bezpečná voda
Voda by podľa slov nemocnice mala byť čistá, priehľadná a bez zápachu. „Mútna alebo zapáchajúca voda je varovným signálom,“ poznamenala.
Kto je najviac ohrozený?
„Deti, starší ľudia a osoby s oslabeným imunitným systémom. Okrem zvýšeného rizika infekcií hrozí aj nebezpečenstvo utopenia či iných úrazov,“ vysvetlila nemocnica.
Kedy vyhľadať lekára?
Nemocnica radí, že ak po kúpaní pociťujete bolesti brucha, hnačky, zvracanie, teplotu, bolesti hlavy alebo sa objavia kožné vyrážky, neodkladajte návštevu lekára.
Pravidlá pri kúpaní
- neponárajte sa pod vodu
- nepite vodu z bazéna ani prírodných vôd
- nevdychujte vodu
„Ak máte poranenú alebo poškodenú kožu, riziko infekcie pri kúpaní stúpa. Aj v dobre ošetrených bazénoch sa môže vyskytnúť riziko nákazy, preto je dôležité dodržiavať hygienu a dbať na svoje zdravie,“ dodala nemocnica so slovami, že na jej oddelení infektológie sa pacienti s ochoreniami súvisiacimi s kúpaním vyskytujú veľmi zriedka.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné