Lekári sú ZÚFALÍ: Záhadná choroba napáda najmä DETI, opäť sa objavilo ÚMRTIE
Už o pár dní sú tu letné prázdniny a mnoho rodín sa s deťmi vyberie cestovať do iných krajín. Nech je hygienický štandard hoc i najvyšší, najmä v zahraničí hrozia riziká smrtiacich otráv.

Takmer každý rok sa v letnom období objavujú správy o úmrtiach ľudí na dovolenke v zahraničí. Príčinou je E.coli. Baktéria, ktorá je súčasťou črevnej mikroflóry a je pre človeka prospešná. Na jednej strane pomáha pri trávení potravy, tvorbe vitamínov.
Väčšina kmeňov E. coli je neškodná, ale niektoré môžu spôsobiť otravu jedlom spojenú s hnačkami alebo pri nesprávnej hygiene viesť k infekcii močových ciest a iných častí tela. Nebezpečnou sa stáva vtedy, keď sa dostane do krvného riečišťa alebo do močovej trubice či močového mechúra.
Zákerná E.coli
Momentálne je E.coli pretriasaná vo francúzskom meste Saint-Quentin, kde riešia úrady aj zdravotníci mimoriadne vážnu situáciu. Začiatkom júna tam zaznamenali sériu prípadov akútnych zdravotných ťažkostí u detí, ktoré sa rýchlo zmenili na miestnu epidémiu, píše La Voix du Nord.
Najprv sa písalo, že infekciou sa nakazilo 17 detí, pričom jedno z nich, 12-ročná Elise následkom komplikácií zomrela. Podľa zdravotníckeho personálu mali deti rovnaké symptómy – silnú nevoľnosť, hnačky a dehydratáciu.
V utorok 24. júna však boli hlásené tri nové prípady. Medzi nimi aj prvý, kedy bol postihnutý starší človek od objavenia sa prvých prípadov v metropolitnej oblasti Saint-Quentin 12. júna. Ďalších 21 prípadov sa týka detí vrátane spomínaného dievčaťa, ktoré zomrelo 16. júna.
"Aktuálne je hospitalizovaných desať ľudí, z ktorých štyria sú na dialýze. Jedenásť sa mohlo vrátiť domov z nemocnice,“ uviedla tamojšia prefektúra. Všetky deti sú „nepretržite pod lekárskym dohľadom“.
Smrť mladej Elise je spájaná s vážnym zdravotným stavom, ktorý odborníci identifikovali ako hemolyticko-uremický syndróm (HUS). Ide o zriedkavé, ale veľmi nebezpečné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu obličiek a ich akútnemu zlyhaniu. Najčastejšou príčinou vzniku tohto syndrómu je infekcia baktériou Escherichia coli (E. coli).
Francúzi riešia záhadu, kde sa toľko ľudí, najmä detí, mohlo nakaziť. Na pretras prišli dve mäsiarstva a pôvodcom nákazy má byť mäso. Úrady preto až do skončenia vyšetrovania uzavreli štyri mäsiarstva a dve v supermarketoch.
Prípady otráv
All inclusive pobyt v päťhviezdičkovom hoteli v egyptskej Hurghade sa pre rodinu z Veľkej Británie zmenil na nočnú moru. V novembri 2024 išlo ich dvojročnej Chloe Crookovej o život. Chloe trápila krvavá hnačka, zvracanie, žalúdočné kŕče a únava.
Dievčatko previezli do nemocnice, kde sa jej stav rapídne zhoršoval. Až tak, že dočasne osleplo a po tele sa jej začali objavovať modriny. Testy odhalili nielen to, že Chloe prestávajú fungovať obličky, ale aj hemolyticko-uremický syndróm. Presne ako v prípade Elise. Príčinou mala byť taktiež konzumácia mäsa. Zo sveta sú známe prípady, keď ľudia zomreli po konzumácii špenátu či cibule z rýchleho občerstvenia.
Nejde len o príjem potravy. Vlani bolo more na chorvátskej Korčuli znečistené výkalmi, teda baktériou Escherichia coli, kúpanie sa preto až do odvolania neodporúčalo. Jadran je čoraz viac kritizovaný práve za to, že do mora vypúšťajú splašky a fekálie. To so sebou nesie taktiež zdravotné riziká.
Pozor na konzumáciu mäsa
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na svojom webe informuje, že inkubačný čas po infikovaní E-coli je 3 až 8 dní.
Prameňom pôvodcu nákazy je chorý človek a zvieratá – najmä hovädzí dobytok, ovce či kozy.
„Najčastejšie vznikajú ochorenia po konzume hovädzieho, ovčieho, kozieho mäsa, produktov rýchleho občerstvenia (hamburgery, párky). Boli zaznamenané ochorenia po pití surového kravského mlieka či pití kontaminovanej zeleniny, ovocných štiav a vody. Známy je aj interhumánny prenos (na personál pri ošetrovaní chorých osôb),“ pripomenul ÚVZ.
Ilustračné foto