Samospráva

Pamätihodnosti mesta Prešov: Patria k nim už aj listiny o udelení mestských výsad

Do zoznamu pamätihodností mesta Prešov patria po novom listiny o udelení mestských výsad. Rozhodli o tom na rokovaní prešovskí mestskí poslanci.

Ilustračný obrázok k článku Pamätihodnosti mesta Prešov: Patria k nim už aj listiny o udelení mestských výsad
Foto: Ľubomír Hudačko

Ide o listinu kráľa Karola Róberta z 2. augusta 1314 a listinu Spišskej Kapituly z 3. novembra 1394. Rozhodli o tom mestskí poslanci na svojom stredajšom rokovaní.

Nezachovalo sa v origináli

Do zoznamu pamätihodností mesta Prešov patria po novom listiny obsahujúce znenie privilégia o udelení mestských výsad Prešovu z roku 1299, ktoré sa nezachovalo v origináli.

"Originál listiny o udelení mestských výsad Prešovu z 28. januára 1299 sa nezachoval. Najstaršie znenie textu sa nachádza v nekompletne zachovanej konfirmácii (potvrdení) uhorského kráľa Karola Róberta z 2. augusta 1314.

„Podstatná časť textu privilégia je prepísaná v hodnovernom odpise listiny kráľa Karola I., ktorý vyhotovila Spišská Kapitula 3. novembra 1394,“ uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Kráľ Ondrej III. udelil 28. januára 1299 saským hosťom usadeným v Prešove, Veľkom Šariši a Sabinove slobody, aké užívali saskí hostia na Spiši.

Obyvatelia boli oslobodení od platenia akýchkoľvek daní a poplatkov, boli vyňatí spod súdnej právomoci šarišského župana, boli zbavení povinností vojenskej služby v kráľovskom vojsku a chránení pred požiadavkami a násilnosťami okolitých šľachticov.

Prešov sa vyčlenil

Za to mali povinnosť každoročne odvádzať spoločnú daň vo výške 150 hrivien striebra v troch stanovených termínoch.

„Tieto výsady mali pre Prešov veľký význam, ich udelením sa Prešov politicky i právne vyčlenil spomedzi susedných obcí a začal sa vyvíjať ako mesto,“ doplnil Tomek.

Obidve spomínané listiny z roku 1314 a 1394 sú uložené v Štátnom archíve v Prešove, ktorý udelil svoj súhlas s ich zaradením do evidencie pamätihodností mesta Prešov.

„Od roku 2009 po súčasnosť je v evidencii pamätihodností mesta Prešov zapísaných celkom 51 pamätihodností. Z nich je 21 hmotných nehnuteľných, 17 hmotných hnuteľných a 13 nehmotných pamätihodností,“ dodal hovorca mesta.

V obrazoch si pozrite aj logo vianočných trhov, ktoré začnú už o pár týždňov. Kliknite si fotogalériu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Logo vianočných trhov v Prešove: Rok 2019 prinesie novinky
1
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie