Prešov má mať o 5 mesiacov hotový futbalový štadión: A už teraz je známe NOVÉ logo arény
Porotcovia sa nakoniec zhodli na jednom z návrhov, aj keď zhoda od začiatku nebola jednoznačná.
Budúci prešovský štadión Futbal Tatran Aréna má nové logo a celú vizuálnu identitu. Víťazný návrh vzišiel z verejnej súťaže ponúk od kreatívnych grafických štúdií a ateliérov, ktoré posudzovala porota zložená z odborníkov. Prešov24 o tom informoval hovorca mesta Prešov Michal Hudák.
Porotcovia sa nakoniec zhodli na návrhu súťažiacich Jany a Vladimíra Semanovcov.
Finálnej verzii bude ešte predchádzať zapracovanie niekoľkých pripomienok zo strany objednávateľa.
V Prešove rozdali MEDZINÁRODNÉ ceny: Poctu si prevzali mnohí šikovní študenti, FOTO
Zhustne v meste doprava? Vodičov čakajú obmedzenia, uzavrú tunely Branisko, Bikoš a Prešov
Do verejnej súťaže na dizajn manuál novej FTA sa zapojilo celkovo 16 grafických návrhov od 12-tich štúdií či jednotlivcov.
Vizuálna identita štadióna
Nešlo pritom iba o navrhnutie loga ale celej vizuálnej identity štadióna.
"Dobré logo, ktoré urobí pozitívny prvý dojem je veľmi dôležité. Najmodernejší štadión v dejinách mesta však potrebuje aj návrh typografie, pravidlá používania vizuálnych prvkov či návrh na vzhľad informačného systému. Išlo o naozaj komplexné zadanie, ktoré bolo veľmi zložité posúdiť a nájsť na konci objektívne najlepší návrh,“ povedal konateľ FTA Rastislav Mochnacký.
Záujemcovia museli do súťaže dodať návrhy loga, farebnej palety a typografie. V rámci zadania mali pripraviť grafický návrh vstupeniek, vizitiek, orientačného informačného systému a webového sídla.
Definovať bolo potrebné aj zakázané varianty používania a každý návrh musel obsahovať aj anglický variant.
Nemali jednoznačnú zhodu
Okrem Mochnackého, ktorý v procese výberu zaujal pozíciu predsedu poroty, boli súčasťou hodnotiaceho tímu aj architekt Ľubomír Sakala či grafický dizajnér Martin Kolčák.
Poradným hlasom experta bol pri hodnotení hlavný architekt mesta Prešov Patrik Panda a výtvarný pedagóg Slavomír Capek.
"Mali sme viacero kvalitných návrhov, preto od začiatku nevznikla v porote jednoznačná zhoda iba nad jedným návrhom. V mnohých porota ocenila atribúty, ktoré zase možno pri iných návrhoch trochu chýbali. Pluralita názorov v porote malo za následok napríklad aj to, že boli ponúknuté rôzne pohľady na vnímanie loga a vizuálnych prvkov, nakoľko každý mohol čítať zámer autora trochu inak. Postupnou detailnou analýzou a diskusiou porotcovia našli konsenzus pri návrhu súťažiacich Jany a Vladimíra Semanovcov,“ uviedol hlavný architekt mesta Prešov a expert poroty Patrik Panda.
Také spojenie sme v meste ešte nevideli: Do Prešova príde Milan Kňažko s kapelou
Futbalisti stúpajú tabuľkou vyššie: Vyhrali na Liptove a už ich čaká pohár s Košicami
Kritické podnety
Hodnotenie prebiehalo v troch kolách, v ktorých porota postupne zužovala počet návrhov. Napriek stanovenému poradiu porota uviedla aj niekoľko konštruktívnych komentárov smerom k víťazným návrhom.
Napriek tomu, že prvý umiestnený ponúkol viacero funkčných použití a alternatív aplikácie loga, porota vo svojich záveroch vzniesla požiadavku „na výtvarnú skratku a vizuálnu úpravu logotypu“, pričom najviac kritických podnetov smerovalo k logu na hlavnej fasáde novej budovy.
Ďalším krokom budú rokovania o možných úpravách detailov pre úspešnú aplikáciu loga v praxi. Náhľady súťažných návrhov zverejnilo mesto Prešov na svojej webstránke.