Vihorlatská hvezdáreň organizátorom konferencie: Stretli sa tu štyri desiatky astronómov, čo bolo na pretrase?
Celkovo 43 astronómov z rôznych krajín navštívilo v týchto dňoch naše končiny. Zišli sa tu na konferencii, ktorú zorganizovala humenská Vihorlatská hvezdáreň (VH).

„Rokovanie konferencie bolo rozdelené do štyroch blokov – výsledky založené na pozorovaniach na Kolonickom sedle, výskum premenných hviezd, iné astrofyzikálne oblasti, astroturistika a vzdelávanie. Celkovo odznelo 25 odborných príspevkov a prezentovaných bolo osem posterov,“ uviedol riaditeľ VH Igor Kudzej na margo konferencie Kolos 2015.
Paralelne s konferenciou sa podľa jeho slov uskutočnilo aj stretnutie partnerov cezhraničného projektu s názvom Kozmický systém včasného varovania. Ten má byť prínosom pri predpovedaní prírodných katastrof či mimoriadnych poveternostných javov za použitia satelitných technológií v Maďarsku, Rumunsku, na Slovensku a Ukrajine. Projekt podporila finančne Európska únia. „Platformu Kolosu využila takisto Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied na rokovanie Hlavného výboru spoločnosti,“ doplnil Kudzej.
Konferencia Kolos má 12-ročnú históriu. Jej dejiskom bola opäť obec Stakčín a neďaleké Kolonické sedlo, kde VH prevádzkuje astronomické observatórium a planetárium. Na trojdňovej konferencii sa zúčastnili astronómovia zo Slovenska, Poľska, Česka a Ukrajiny. „Okrem tradičného partnera z Odesy prišli tiež hvezdári z Ľvova, Charkova a Užhorodu,“ povedal Kudzej. Ako ďalej uviedol, slovenských a ukrajinských astronómov spája nový projektový zámer Vihorlatského virtuálneho observatória. Na jeho tvorbe by mali so slovenskou stranou spolupracovať programátori z Charkova.
Hviezdne nebo nad Kolonickým sedlom skúmajú astronómovia už viac ako desať rokov pomocou špeciálneho ďalekohľadu. Ide konkrétne o Vihorlatský národný teleskop s priemerom zrkadla jeden meter. „Naše pracovisko je významné najmä z pohľadu pravidelného pozorovania premenných hviezd, ale aj takých typov hviezd, ktoré sa predtým na Slovensku nepozorovali. Ide napríklad o intermediálne polary – zvláštne dvojhviezdy, ktoré sú známe anomáliami magnetického poľa,“ vysvetlil Kudzej.
foto: ilustračné