Rôzne

Netradičná požiadavka na UNESCO: Prečo chcú aktivisti vyčiarknutie karpatských pralesov z prestížneho zoznamu?

Karpatské bukové pralesy sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Aktivisti však navrhujú, aby boli vzácne územia nachádzajúce sa na severovýchodnom Slovensku z tohto prestížneho zoznamu vyškrtnuté. Prečo?

Ilustračný obrázok k článku Netradičná požiadavka na UNESCO: Prečo chcú aktivisti vyčiarknutie karpatských pralesov z prestížneho zoznamu?
Zdroj: TASR

S touto iniciatívou prišlo Lesoochranárske zoskupenie (LZ) Vlk, ktoré poukazuje na nedostatočnú ochranu týchto území. „Po viacročných snahách o zabezpečenie ochrany pre túto lokalitu na národnej úrovni sme v roku 2012 došli k záveru, že SR nemá skutočný záujem chrániť toto bohatstvo a požiadali sme Výbor svetového dedičstva UNESCO o vymazanie slovenskej časti pralesov zo zoznamu,“ informoval Peter Sabo z LZ Vlk.

„Základným problémom je, že napriek deklarovanej najprísnejšej ochrane sa v týchto územiach legálne ťaží drevo, loví zver, pripravujú sa tu developerské projekty ako napríklad lyžiarske stredisko vo Vihorlatských vrchoch alebo cestný hraničný priechod v Poloninách. Nikto v skutočnosti nevie, kde sú hranice UNESCO lokality,“ doplnil Sabo.

„Vyškrtnutie nie je cesta,“ komentuje snahy aktivistov stála delegátka SR pri UNESCO Klára Novotná. „Sú to prvky, artefakty, ktoré sa nikde na svete v takejto hodnote nezachovávajú,“ zdôrazňuje unikátnosť pralesov zapísaných v Zozname svetového dedičstva. „Toto je výzva zachovať ten prvok tam, kde je, lebo tam patrí,“ dodáva Novotná.

UNESCO podľa jej slov o určitých problémoch vie. Lokality na východe Slovenska mapuje v rámci expertnej misie a ponúka riešenia. Hranice vzácnych území by mali byť do februára budúceho roka nanovo vytýčené. „Treba to zakresliť a opäť aj preventívne vyriešiť, aby nevznikli na novom území nové problémy. Ministerstvo životného prostredia veľmi kvalifikovane v týchto veciach postupuje a mimoriadne obozretne v tandeme s tímom UNESCO a World Heritage Centre,“ priblížila Novotná.

To, že ministerstvo vo veci koná, potvrdil jeho hovorca Maroš Stano. „Nedostatočnú ochranu území karpatských bukových pralesov zapísaných v zoznamoch UNESCO rezort rieši napríklad aj sprísnením doterajšej ochrany medzi už existujúcimi národnými prírodnými rezerváciami. Cieľom vyhlásenia novej prírodnej rezervácie Borsukov vrch je vytvoriť spojitú lokalitu, ktorá by zahŕňala prirodzene sa vyvíjajúce lesy.“

Envirorezort považuje za kľúčové zapojenie miestnych aktérov do riešenia identifikovaných problémov. „Intenzívne rokujeme s vlastníkmi, správcami pozemkov a samosprávami v dotknutých lokalitách o opatreniach na dosiahnutie a zabezpečenie cieľovej kvality územia prostredníctvom ich zapojenia do starostlivosti o toto územie,“ uzavrel Stano.

Spomínané Karpatské bukové pralesy sú cezhraničným svetovým dedičstvom. Tvoria ich štyri lokality na severovýchode Slovenska (Rožok, Stužica, Havešová, Vihorlat) a ďalších šesť leží na území Ukrajiny. Do zoznamu UNESCO ich zapísali v roku 2007. Viac sa o nich dočítate v článku Vzácne zvieratá, rastliny a rekordné stromy na skok od nás: Karpatské pralesy nám môže závidieť celá Európa!

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM