Správy

Dožili sme sa: Zimný štadión v Prešove je konečne plne funkčný! FOTO

Ukončili jednu z najnáročnejších rekonštrukcií uplynulého desaťročia. Športovci sa v Prešove dočkali, oprava zimného štadióna je na konci.

Ilustračný obrázok k článku Dožili sme sa: Zimný štadión v Prešove je konečne plne funkčný! FOTO
5
Galéria
Zdroj: Mesto Prešov

Prešovský zimný štadión je po viac ako dvojročnej prestávke opäť plne funkčný. Po náročnej rekonštrukcii je stavba skolaudovaná a športové kluby už môžu naplno využívať ľadovú plochu. Mesto Prešov o tom informuje na svojej webstránke.

Z roku 1967

Išlo o jednu z najnáročnejších rekonštrukcií uplynulého desaťročia. „Jej cieľom bolo zachrániť a zrenovovať zimný štadión, ktorý postavili ešte v roku 1967. Odvtedy sa na objekte hokejového stánku realizovali len čiastkové úpravy. Zlá statika strechy si však vynútila kompletnú odstávku štadióna. Mesto stálo pred neľahkou situáciou, avšak prioritou bolo štadión zachrániť, aby sa deti a mládež mohli čo najskôr vrátiť na ľad,“ uviedol hovorca mesta Vladimír Tomek.

V apríli 2018 bolo vydané stavebné povolenie na stavebné úpravy štadióna a rekonštrukciu strechy. O mesiac neskôr zostal objekt kompletne uzavretý.

Takmer päť miliónov

Mesto tvrdí, že od začiatku predpokladalo milióny eur, ktoré si obnova vyžiada. „Ide o unikátnu stavbu v celosvetovom meradle a v zahraničí sa nachádzajú iba dve podobné haly ako je prešovský zimný štadión. Celková cena rekonštrukcie bola 4 876 759,51 eur s DPH,“ vysvetlil ďalej Tomek.

"Zrejme sme jediná samospráva na Slovensku, ktorá vyčlenila na rekonštrukciu športového objektu takmer päť miliónov eur z vlastných zdrojov, bez akejkoľvek dotácie zo štátu, eurofondov, či od sponzorov. Nešlo totiž len o záchranu štadióna, ale aj najmä o to, aby mohli deti a mládež bezpečne trénovať na ľade doma v Prešove,“ uviedla k téme aj primátorka Andrea Turčanová.

Komplikovaná strecha

Stavebné práce na zimnom štadióne zrealizoval víťaz verejného obstarávania. Nosnou časťou rekonštrukcie štadióna bola oprava strechy s plochou 4 300 m², ktorá sa vyznačuje veľmi komplikovanou konštrukciou.

„Výnimočnosť tohto vzácneho architektonicko-inžinierskeho diela v slovenskom, ale aj v celosvetovom meradle dokumentuje skutočnosť, že pri porovnaní najvýznamnejších objektov sveta s nosnou strešnou konštrukciou v tvare hyperbolicko-parabolickej predpätej lanovej siete s dvojitou krivosťou, sa na štvrtom mieste na svete nachádza objekt Zimného štadióna v Prešove. Pred nami je už iba Velodróm v Londýne, Aréna v Calgary a Dorton aréna v Raleigh,“ priblížil zaujímavosť o objekte Tomek.

Prístup k hľadisku

Počas reškontrukcie prešli obnovou turnikety, ktoré zjednodušia vstup divákov. Osadené je podľa hovorcu aj nové osvetlenie a vzduchotechnika, čím bude zabezpečené dostatočné odvetranie priestorov zázemia.

Rovnako došlo k zmene prístupu k hľadisku, čo by malo zrýchliť presun divákov do hľadiska a naopak.

Úpravou prešlo aj parkovisko a zrevitalizovali sa plochy zelene. Rekonštrukciou prešlo aj hľadisko, ktoré je v súčasnosti pripravené na montáž sedadiel.

V priloženej fotogalérii si pozrite viac aktuálnych záberov priamo z miesta!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Obrazom: Zimák v Prešove je už plne funkčný, takto vyzerá
5
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie