Komunálne voľby

Aké majú PRIORITY a čo chcú ZMENIŤ? Odpovedajú 5 kandidáti na primátora Prešova

O post primátora Prešova sa v októbrových komunálnych voľbách uchádzajú dvanásti kandidáti. Desiati odpovedali na položené rovnaké otázky. Aké sú ich reakcie?

Ilustračný obrázok k článku Aké majú PRIORITY a čo chcú ZMENIŤ? Odpovedajú 5 kandidáti na primátora Prešova
Zdroj: Dnes24.sk

O kreslo primátora Prešova zabojujú v októbrových voľbách dvanásti kandidáti. Prinášame vám várku odpovedí prvých piatich kandidátov.

V najbližšom článku prinesieme odpovede zvyšných piatich kandidátov, ktorí na otázky odpovedali.

V rozsiahlom rozhovore s prvou päticou uchádzačov sa dozviete aj to:

  • prečo sa rozhodli kandidovať na primátora
  • v akom stave sa podľa nich nachádza mesto
  • akým problémom Prešov čelí
  • aké sú priority ich programu a čo by chceli v meste zmeniť

Aké sú priority vášho programu, čo chcete v meste zmeniť, akým oblastiam sa prioritne štyri roky venovať, prípadne na čo nadviazať?

Martin Eštočák: Priority programu sú kvalitný tím odborníkov – kvalitné odborné rady, vylepšenie dôvery občana v úrad (funkčný mestský úrad), efektívne verejné obstarávania, vypracovávanie kvalitných projektov s využitím eurofondov, doprava a koncepcia rozvoja dopravy v meste Prešov, priority v urbanizme, architektúre a formovaní prostredia a samostatnosť a sebestačnosť mesta. Ponúkam otvorený a prístupný úrad občanom. Občan je na prvom mieste, nikdy nie naopak. Chcel by som zabezpečiť ‚servis‘ pre ľudí, aby sa ľuďom v našom meste žilo dobre, a to sa dá aj bez sľubov a vytvorením poriadku, systému a rôznych koncepcií pre jednotlivé oblasti v spolupráci s občanmi, Prešovčanmi, odborníkmi a všetkými, ktorí majú úprimný záujem. Vedeli ste, že oprava jednej lavičky v Prešove stojí 120 eur a viac, aj 300 eur, a v iných mestách, napríklad v meste Brezno, len 40 eur? Na nich vidno, ako funguje mesto. Ako sa tu predražene gazduje. Ak sa mesto nedokáže postarať o takú jednoduchú vec, akou je lavička, nedokáže sa postarať o nič.

Ján Štovka: Medzi moje priority patrí vytváranie pracovných príležitostí a zastavenie odlivu mladých ľudí, aby sa tu oplatilo žiť. Prioritou je pre mňa zelené mesto, apelácia na „delokáciu“ štátnej správy po vzore EÚ, apelovať na znovuvytvorenie trojsúborového divadla, rozvoj strednopríjmových skupín obyvateľstva a sociálno-spoločenský rozvoj mesta. Veľkou prioritou je aj bezbariérovosť, lebo iba bezbariérové mesto je mesto s dôrazom na kvalitný sociálny život seniorov. Vytvorenie tradície vo forme festivalu pouličného umenia, dotačný program pre mladé talenty v oblasti športu, vzdelania, kultúry, výstavba nájomných bytov, dôraz na životné prostredie a environmentálnu výchovu.

Marek Kurta: Môj program obsahuje desať bodov. Zastrešujúcim cieľom je rozumné hospodárenie s mestskými financiami. V minulých rokoch sme tu mali zbytočne predražené a niekedy neprofesionálne riešené projekty, ktoré stáli občanov mesta státisíce až milióny eur. Je potrebné zastaviť mrhanie verejnými peniazmi, investovať do prospešných vecí, aby občania za platenie daní dostali adekvátne služby. Rozumné hospodárenie bude viesť k riešeniu problémov, ktoré som už popísal vyššie a ktoré mám vo svojom programe (parkovanie, zeleň, parky, odpady, oddychové zóny, ihriská). Za veľkú prioritu si stanovujem takisto obnoviť komunikáciu s občanmi, a to nielen permanentnou prítomnosťou priamo v teréne na sídliskách, ale tiež stretávaním sa s občanmi, dopytovaním sa na ich postoje a rovnako tak obnovením takzvanému odkazu pre starostu. Sú to práve občania, ktorých názor je dôležitý pri stanovovaní cieľov, kam sa má mesto uberať, a preto je ich názor nesmierne dôležitý.

Renáta Bobáková: Mojou najväčšou prioritou je spokojnosť majority Prešova. Ďalej je to predovšetkým odbornosť zamestnancov úradu, vyrovnané hospodárenie, podpora domácich podnikateľov, podpora projektov s vysokou návratnosťou a bezpečnosť obyvateľov mesta.

Patrik Benčík: Prioritou č. 1 volebného programu je boom nových pracovných miest a prílev investícií vrátane zahraničných do metropoly Šariša. Je potrebné zaplniť novými firmami priemyselný park Záborské. Mestský úrad musí byť orientovaný proklientsky a podnikateľsky friendly. Je potrebné zastaviť odliv mladých ľudí do Bratislavy a zahraničia. Za posledných 20 rokov mesto stratilo približne 10-tisíc obyvateľov, a to je veľký problém. Mesto musí motivovať obyvateľov, aby si legalizovali trvalý pobyt na území mesta Prešov, aby malo vyšší príjem do mestskej kasy z podielových daní. Inšpiráciou môže byť mesto Veľký Šariš, ktoré novým rezidentom, ktorí si v meste prihlásia trvalý pobyt, ponúka poukážku 200 eur, ktorú môžu použiť na zaplatenie miestnej dane z nehnuteľnosti, poplatku za komunálne odpady či za služby ponúkané podnikateľskými subjektami, ktoré na projekte s mestom participujú.

Odpovede kandidátov na otázku, či kandidujú ako jednotlivec alebo majú okolo seba tím spolupracovníkov a prečo tak postupujú nájdete v článku na 5. strane.

Viac správ z Prešova a okolia:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM