Správy

Úžasné! Drina sa vyplatila, snímka dňa NASA k Perzeidom pochádza z Prešovského kraja

Fotografia vznikala dlho, autor na nej pracoval takmer 2 roky. Ide o snímku Perzeidy z Perzea a zachytáva meteorický roj v noci z 9. na 10. augusta 2018.

Ilustračný obrázok k článku Úžasné! Drina sa vyplatila, snímka dňa NASA k Perzeidom pochádza z Prešovského kraja
Zdroj: Petr Horálek/NASA

Každoročné vesmírne divadlo v podobe meteorického roja perzeíd pripomína americký Národný ústav pre letectvo a vesmír (NASA) pondelňajšou (10. augusta 2020) „fotografiou dňa“ pochádzajúcou z Kolonického sedla na východe Slovenska.

Vyše 450 hodín

Ako informoval autor snímky Petr Horálek, fotografia Perzeidy z Perzea zachycuje meteorický roj v noci z 9. na 10. augusta 2018.

„Snímka z dôvodu náročnosti vznikala vyše 450 hodín čistého času a pre bežnú prácu som na nej robil postupne po večeroch takmer dva roky. Ide o veľmi náročnú, sofistikovanú prácu, v ktorej veľkú úlohu hrala aj matematika spracovania digitálnych dát a kalibračné práce,“ priblížil Horálek proces vzniku finálnej podoby fotografie s tým, že dokončenie projektu mu umožnila pandémia nového koronavírusu.

Meteorická mozaika

Snímka zobrazuje meteorickú mozaiku zloženú zo siedmich samostatných fotografií a je multiexpozíciou vyobrazenou do celonočnej panorámy. Spolu je na nej podľa Horálka vidieť 407 meteorov z roja Perzeíd.

„Na snímke sa dá vidieť, že meteory sú farebné, idú z jedného miesta na oblohe, a že niektoré meteory sú naozaj jasné,“ opísal Perzeidy ich autor.

Najväčšiu aktivitu meteorického roja Perzeíd očakávajú astronómovia tento rok v noci z utorka na stredu (11. a 12. augusta).

„Vždy je lepšie pozorovať po polnoci, hoci v tom čase bude na oblohe aj mesiac, takže podmienky nie sú až také ideálne,“ doplnil Róbert Adam z Vihorlatskej hvezdárne v Humennom s tým, že počas tejto noci bude možné pozorovať 60 až 80 meteorov.

Následne sa má ich počet zmenšovať, predpokladané ukončenie javu očakávajú tento rok 24. augusta. Ako doplnil, v astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle sa pri príležitosti meteorického roja perzeíd v pondelok začal každoročný pozorovateľský astrokemp.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie