Správy

Už je to tu: Na financovanie prác po výbuchu v Prešove si posvieti hlavný kontrolór

Hlavný kontrolór mesta preverí financovanie prác po výbuchu plynu. Dôvodom je kritika na sociálnej sieti za miliónovú objednávku.

Ilustračný obrázok k článku Už je to tu: Na financovanie prác po výbuchu v Prešove si posvieti hlavný kontrolór
5
Galéria

Financovanie prác pri odstraňovaní následkov výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove preverí hlavný kontrolór mesta.

Na rokovaní o tom rozhodli mestskí poslanci. Dôvodom je kritika na sociálnej sieti v súvislosti s objednávkou na záchranné práce v objeme 1,1 milióna eur, ktorú vystavilo mesto. Doterajšie odhadované náklady na záchranné práce sú 1,3 milióna eur.

Primátorka: Mám dobrý úmysel

Primátorka mesta Andrea Turčanová poslancov vyzvala, aby predložený návrh o kontrole podporili.

„Pretože nič nie je lepšie, ako keď hlavný kontrolór kontroluje veci transparentne, a naozaj, ak niekde je pochybenie, budeme to riešiť. Pokiaľ mám dobrý úmysel, tak mi nemôže prekážať žiadna kontrola,“ uviedla Turčanová.

Ako uviedol hlavný kontrolór mesta Martin Brilla, ak ho o to zastupiteľstvo alebo primátor požiada a vec neznesie odklad, je povinný kontrolu vykonať.

„Podľa môjho názoru táto vec odklad neznesie, a preto výkon kontroly začnem prakticky okamžite. Budem komunikovať s mestom, ako aj s verifikačnou komisiu Okresného úradu v Prešove a veľmi dôkladne preskúmam všetky podklady, ktoré budú predmetom fakturácie,“ uviedol Brilla.

Faktúry skontroluje Okresný úrad

V zmysle schváleného uznesenia sa má v prípade zistenia pochybení obrátiť na orgány činné v trestnom konaní.

Všetky faktúry po ukončení záchranných prác skontroluje Okresný úrad v Prešove, ktorý podľa jeho prednostu a zároveň mestského poslanca Emila Chlapečeka má už zo svojho poslania za úlohu verifikovať faktúry, overovať skutočnosť a oprávnenosť vynaložených prác.

„Máme presné postupy a inštrukcie, ako sa oprávnenosť predložených faktúr overuje. Ako spomínal premiér, ak budú tieto práce uznané a budú potrebné ďalšie financie, vláda ich uvoľní,“ vysvetlil Chlapeček.

Doterajšie odhadované náklady na záchranné práce sú 1,3 milióna eur. Z toho najvyššiu položku predstavuje objednávka na sumu 1,1 milióna eur za asanáciu a demontáž zvyšných štyroch poschodí bytovky, ako aj odvoz a uskladnenie sutín a odpadu.

Demoláciu do štvrtého poschodia vykonala česká firma Cannoneer group zadarmo, radnica hradila prevoz stroja.

„Na prvý pohľad je to naozaj obrovská suma, zvlášť preto, že je to v jednej objednávke. Je treba si počkať na vystavené faktúry a potom môžeme hovoriť o konkrétnych číslach,“ povedala Turčanová.

Skutočné ceny nevedia

„K dnešnému dňu ešte nevieme skutočné ceny. Ale čo pri viacerých objednávkach už teraz vieme je, že fakturované sumy za vykonané úkony budú nižšie. Viaceré firmy, ktorým sme vystavili objednávku, nám napokon pri konečnej fakturácii dali buď 100-percentnú alebo 50-percentnú zľavu.“

„Len tieto veci budeme vedieť, až keď budú vyfakturované. O to viac ma mrzí, že cez sociálne siete sa šíria neoverené a nepotvrdené informácie,“ doplnil tajomník Krízového štábu mesta Prešov Peter Kulan.

O aktuálny stav po výbuchu plynu a zničení bytovky sa v piatok (17.1.) v Prešove zaujímal i premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Ako povedal, v prípade potreby je vláda ochotná sumu jeden milión eur, ktorú poskytla, zvýšiť.

V obrazoch si môžete pozrieť aj aktuálne zábery na miesto, ktoré je mesiac po tragédii. Ostala tam už len základová doska.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Obrazom: Zo zničenej bytovky v Prešove ostala len základová doska
5
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie