Ľubomír Hudačko Správy

Ukrajinka Yulia o pacientoch v Prešove: S amalgámovou plombou som sa tu stretla prvýkrát

Zubárka Yulia Shylo pochádza z Charkova. Keď začala vojna, prišla pracovať do ambulancie v Prešove. V nej pacientom ponúkajú aj netradičné benefity.

Ilustračný obrázok k článku Ukrajinka Yulia o pacientoch v Prešove: S amalgámovou plombou som sa tu stretla prvýkrát
9
Galéria
Zdroj: Dental Clinic Prešov

Kto je jej zubár?

A ku komu chodí k zubárovi pani zubárka? „Hneď vedľa ku kolegovi, s ktorým pracujem a ktorému verím. Vlastne všetci, aj z recepcie, chodia na ošetrenie ku mne, alebo k nemu,“ smeje sa Yulia.

Vždy má radosť, keď pacientovi zmení úsmev, odstráni bolesť, alebo keď mu zub dokáže zachrániť. To je pre ňu na práci to najkrajšie.

Yulia pochádza z Charkova, ktoré leží už blízko Ruska. V meste je množstvo zubárov, každý rok pribúda 120 nových.

Výbuchy v Charkove

„Oblasť bola v okupácii sedem mesiacov, ale teraz je to už v poriadku. V Charkove žijú moji rodičia. A ľudia sú zvyknutí na to, že tam 6–7 krát za deň môže niečo vybuchnúť. Našťastie, všetko tam veľmi rýchlo vedia opraviť. Veľa mojich kamarátov išlo na vojnu. Čo sa týka rodiny, všetko je v poriadku,“ hovorí s vážnym, ale odhodlaným hlasom.

Keď sa v debate vrátime k pacientom, tí podľa jej slov vždy musia dať vedieť, ak majú problém so zubom. Sú však aj takí, ktorí by kvôli bolesti zub najradšej nechali vytrhnúť.

Dnes už bez bolestí

Ich ambulancia sa postupne rozširuje o nových pacientov, no dá sa u nich objednať hoci aj na druhý deň.

„Neobjednávame na dlhé mesiace dopredu, ale čo najskôr. Vždy treba prísť a povedať, s čím je problém. Pacienti majú, samozrejme strach. Je to často preto, že v detstve mali so zubármi nepríjemné skúsenosti a ťahá sa to s nimi dodnes. Napríklad však aj deti u nás majú istotu, že ich nič nebude bolieť. Aj extrakcia zuba je už dnes bezbolestná, po anestéze môže človek cítiť iba tlak, ale nie bolesť,“ hovorí s úsmevom na záver pre Dnes24.sk.

A ako to na mieste v ich ambulancii vyzerá nájdete na záberoch vo fotogalérii.

Viac správ z Prešova a okolia:

Objektívom: V prešovskej ambulancii pracuje Yulia z Ukrajiny
9
Galéria
Zdroj: Dental Clinic Prešov
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM