Ľubomír Hudačko Správy

Ukrajinka Yulia o pacientoch v Prešove: S amalgámovou plombou som sa tu stretla prvýkrát

Zubárka Yulia Shylo pochádza z Charkova. Keď začala vojna, prišla pracovať do ambulancie v Prešove. V nej pacientom ponúkajú aj netradičné benefity.

Ilustračný obrázok k článku Ukrajinka Yulia o pacientoch v Prešove: S amalgámovou plombou som sa tu stretla prvýkrát
9
Galéria
Zdroj: Dental Clinic Prešov

Ďalšie ich ordinácie sú aj v Poprade, Košiciach či v Bratislave. V Prešove Yulia pôsobí od februára 2023.

Amalgám inde nevidela

Ako zubárka pracuje päť rokov, zaučil ju ešte vo svojej ambulancii jej otec. Takisto bol v Prešove, neskôr sa vrátil domov. Zaujímavosťou je, že kým neprišla na Slovensko, nikdy predtým u pacientov nevidela amalgámovú plombu.

„Študovala som ju, poznám to a viem s ňou pracovať, ale na Ukrajine sa s ňou nepracuje už niekoľko rokov. Ani 60 či 70-roční pacienti ju u nás nemajú, až tu som to videla prvýkrát. Je to materiál, ktorý je lepšie v ústach nemať,“ hovorí s tým, že sa dá aj nahradiť, pacient neraz požiada o výmenu amalgámovej plomby za bielu.

Pustia vám Rammstein

Pacientov vedia navyše aj prekvapiť. Nie všade sa totiž stane, že vás v ambulancii ponúknu čajom či kávou. No ešte väčšie prekvapenie je, keď sa vás opýtajú, akú hudbu počúvate.

„Pre nás je lepšie, keď je pacient spokojný. Chceme, aby sa cítil dobre. Pre deti vieme zapnúť rozprávky. Ponúkneme kávu aj čaj a pustíme hudbu na želanie,“ potvrdzuje nevšednosť v ambulancii.

S pokojným svedomím si tak môžete vypočuť svoju obľúbenú kapelu, znieť v ambulancii tak môžu hoci aj Queen, Ozzy Osbourne či Rammstein.

Niekedy je však práca s pacientmi náročná, sú aj takí, ktorí majú pri bolestiach kŕče. A osobitne treba pristúpiť aj k pacientovi s epilepsiou.

Zuby zmenia tvár

„Vtedy nie je vhodné pokračovať v zákroku, prípadne je potrebné vykonať zákrok pri celkovej anestéze. Veľmi pekne však vyzerá, keď človek potom odíde s krásnym úsmevom, hoci na začiatku zuby nemal v najlepšom stave. S vynoveným chrupom pôsobí oveľa inak, zlepší sa naňho celkový pohľad, inak vyzerá celá tvár,“ hovorí Yulia zo skúsenosti. Najhoršie podľa nej je, keď pacient nemá zuby vôbec. Ak má aspoň kúsok, dá sa od neho ešte odraziť.

O výbuchoch v Charkove rozpráva Yulia v článku na 3. strane.

Viac správ z Prešova a okolia:

Objektívom: V prešovskej ambulancii pracuje Yulia z Ukrajiny
9
Galéria
Zdroj: Dental Clinic Prešov
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM