Iné športy

Trénerka Danka z prešovského karate klubu: Práca s deťmi napĺňa dobrým pocitom

Danka Vaľková je trénerkou v prešovskom Karate klube Junior. A práve ju sme vyspovedali v rozhovore. Prečítajte si, čo všetko nám prezradila.

Ilustračný obrázok k článku Trénerka Danka z prešovského karate klubu: Práca s deťmi napĺňa dobrým pocitom
4
Galéria

Keď ju pred dvomi rokmi rokmi oslovili tréneri s ponukou trénovať mladšie deti športovú disciplínu agility (prekážky, atletická časť), napadlo jej, že by to bolo rozumné využitie nadšenia pre tento šport, ktorý jej v minulosti bol veľkou neznámou. „To nadšenie mi ostalo aj pri ich trénovaní. Hlavne vtedy, keď vidím detičky, ktoré prídu v septembri do klubu s neistým krokom, nesmelým postojom a vystrašeným pohľadom a na konci sezóny sú smelšie a odvážnejšie,“ hovorí sympatická Danka Vaľková, trénera prešovského KK Junior. Zároveň ju teší, že deti sú fyzicky a pohybovo zdatnejšie a že aj ona môže svojím pričinením prispieť k ich športovému rozvoju.

Vieme, že aj váš syn Filip trénuje karate. Čo mu to dalo do života?

Keď som ho priviedla na prvý tréning, mal 7 rokov a bol nesmelý a neistý. Po pár mesiacoch a po mojom posmeľovaní, aby to nevzdal, som na ňom videla, ako je z neho čoraz viac sebavedomejší chlapec. A na konci sezóny sa strach a neistota z jeho pohľadu a postoja vytratili. Tam kdesi tkvie to moje nadšenie, keď som videla, ako tréneri profesionálnym a obetavým prístupom vedeli zaujať deti pre tento šport. Ako ich vedú k disciplíne a rešpektovaniu druhého. Okrem iného, Filip získal skúsenosti prezentovať sa pred širokou verejnosťou a nadobudol odvahu zakaždým, keď nastupoval do zápasov. Naučil sa aj pokore. Lebo tento šport nie je len o víťazstvách, ale častokrát prichádzajú aj prehry a on sa naučil ich prijímať s pokorou, čo nie je prejav slabosti, ale rešpektovania toho druhého.

Venujete sa aj vy športu ako takému a zdravému životnému štýlu?

Priznám sa, že predtým som sa športu vôbec nevenovala, až kým som nezačala byť súčasťou kolektívu KK Junior. Je tu možnosť pre rodičov aktívne sa zapojiť do tréningového procesu cez spoločné cvičenia s deťmi, alebo individuálne bez detí na oldies tréningoch pre dospelých, kde sa naučia základné techniky karate, boxu, ale aj sebaobrany. Pred tromi rokmi som bola jedna z prvých rodičov, ktorá začala túto možnosť tréningov pre dospelých využívať. Pamätám si, ako na začiatku, bez akýchkoľvek skúseností som si nesmelo nasadzovala boxerské rukavice a postupne každým tréningom sa vo mne vzbudzoval záujem nielen o tento druh športu, ale o šport ako taký. Popri tomu som sa začala rekreačne venovať cvičeniu v posiľňovni a pochopila som, že nikdy nie je neskoro začať športovo aktívne žiť.

Je ťažšie karate alebo ekonomika, ktorej sa venujete?

Práca, ktorej sa venujem, mi zamestnáva myseľ a karate je zase pre mňa určitou formou relaxu, ktorý mi umožňuje ju očistiť od stresu. Ak by bola otázka položená tak, že ktorá z tých dvoch vecí ma baví viac, tak jednoznačne by odpoveď znela, že je to karate. Práca s deťmi aj keď je náročná, vie byť zároveň tiež zábavná a napĺňa vás dobrým pocitom.

V auguste sa chystá Karate Camp. Prezraďte, prečo by naň mali rodičia svoje dieťa prihlásiť?

Prihlásiť dieťa na Karate Camp odporúčam ako trénerka, a aj ako mama. Deti počas 7 dní majú pod vedením trénerov vytvorený program na zvýšenie telesnej zdatnosti a nabratie fyzickej kondície, ako prípravu na novú sezónu. Týždeň bez rodičov deti naučí samostatnosti a z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že to dokážu aj tie najmenšie deti. A čo je tiež dosť podstatné, nájdu si nových kamarátov a utužia sa medzi nimi priateľské vzťahy. A ak by sa niektoré detičky báli, že to bez mamičky nezvládnu, tak tam budem ja – trénerka teta mamka Danka, ako ma deti familiárne nazývajú a ja im budem nablízku.

V čom spočíva projekt Juniorko?

Cez neho je umožnené deťom so sociálne znevýhodneného prostredia venovať sa športu. Konkrétne už tretí rok zastrešuje financovanie štyroch detí z detského domova v Prešove. Tie sa môžu plnohodnotne venovať športu a rozvíjať svoj športový talent. A že to má význam, dokazujú aj ich veľmi dobré výsledky na súťažiach.

A aké máte plány do najbližšieho obdobia?

Aj naďalej by som chcela pomáhať s tréningom malých detí, podporovať ich v rozvíjaní športového talentu a motivovať ich k dosiahnutiu čo najlepších výsledkov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Sympatická trénerka Danka: V prešovskom klube trénuje deti karate
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie