Správy

Skleróza multiplex je ochorenie mladých pacientov: Aké sú jej typické prejavy?

Ambulancia sklerózy multiplex v prešovskej nemocnici s poliklinikou si pripomína 15. výročie svojho fungovania. Ide o ochorenie mladých ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Skleróza multiplex je ochorenie mladých pacientov: Aké sú jej typické prejavy?
Zdroj: Fakultná nemocnica Prešov

Približne 250 špecificky liečených pacientov eviduje ambulancia sklerózy multiplex (SM) Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Výskyt ochorenia

Roztrúsená skleróza je podľa primárky oddelenia neurológie Anny Cvengrošovej závažné invalidizujúce ochorenie. Ak je neliečené, môže spôsobiť nezvratnú invaliditu pacienta.

„Je to ochorenie mladých pacientov s najčastejším výskytom medzi 20. a 30. rokom života a zároveň je to najčastejšia netraumatická príčina invalidity mladých ľudí,“ povedala.

Najtypickejším prejavom u mladého pacienta je podľa jej slov optická neuritída – zápal zrakového nervu.

Typické príznaky

„Druhým typickým prejavom je transverzálna myelitída, čo je postihnutie miechy, ale klinicky sa to u pacienta prejaví buď slabosťou nôh, alebo určitou mierou ochrnutia dolných alebo horných končatín. Tretím typickým prejavom je poškodenie v oblasti mozgového kmeňa, kedy pacient trpí závratmi, ktoré ho donútia vyhľadať odbornú pomoc,“ priblížila Cvengrošová.

„Avšak ak choroba trvá 15 až 20 rokov, tak približne polovica ochorení sa dostáva do sekundárne progresívnej fázy, kde už ochorenie nie je možné ovplyvniť ani modernými liekmi,“ vysvetlila Cvengrošová.

Slniť a cvičiť

Aktuálne evidujú v ambulancii približne 250 špecificky liečených pacientov. „Ide o liečbu, ktorá, žiaľ, neslúži na vyliečenie choroby, ale na ovplyvnenie jej ďalšieho chronického priebehu,“ povedala Cvengrošová.

Ako povedala, súčasná liečba je už personalizovaná, čiže ušitá každému jednotlivcovi na jeho priebeh choroby. „Odpoveď na otázku pacienta, či z dlhodobého hľadiska skončí na vozíku, je, žiaľ, áno. To, čo dokážeme liečbou ovplyvniť, je zlepšiť kvalitu života takéhoto pacienta a tento stav oddialiť,“ skonštatovala Cvengrošová.

Podľa jej slov je veľmi dôležité, v počiatočných fázach ochorenia cvičenie s fyzioterapeutom. „Treba sa slniť. Slnenie je dobíjanie organizmu vitamínom D. Našim pacientom dokonca odporúčame expozíciu na priamom slnku 15 až 20 minút denne bez natierania sa opaľovacím krémom,“ dodala Cvengrošová.

V obrazoch si môžete pozrieť aj otvorenie akademického roka na Prešovskej univerzite.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Hl. foto: archívne

Obrazom: Otvorenie nového akademického roka Prešovskej univerzity
8
Galéria
Zdroj: Marcel Mravec
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM