Rôzne

Prešovská univerzita spustila výučbu rómskeho jazyka: Ako jediná na Slovensku

Jedinečnosť pre Prešov. Rómsky jazyk a literatúra je nový študijný program, ktorý v tomto akademickom roku otvorila Prešovská univerzita v Prešove.

Ilustračný obrázok k článku Prešovská univerzita spustila výučbu rómskeho jazyka: Ako jediná na Slovensku
Zdroj: Prešovská univerzita

Ako informovala hovorkyňa univerzity Anna Polačková, PU je jediná na Slovensku, ktorá túto výučbu odštartovala. Jej cieľom je pripraviť kvalifikovaných učiteľov a pokryť potreby vzdelávacieho procesu rómskej národnostnej menšiny. Na danom programe aktuálne študuje deväť študentov.

Najbližšie sa učí v Prahe

„Rómsky jazyk a literatúra ako pedagogický odbor sa zatiaľ nikde neučil. Najbližšie sa to učí ako vedecký-lingvistický odbor na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe,“ povedal antropológ Ústavu rómskych štúdií (URŠ) PU Alexander Mušinka s tým, že počet odborníkov v tejto oblasti je tak limitovaný.

Podľa jeho slov je už časť pedagógov nového odboru plne kvalifikovaná a tím budujú postupne. Za výrazné administratívne obmedzenie označil absenciu nielen identického alebo podobného programu na inej vysokej škole na Slovensku, ale aj absenciu samostatného študijného odboru romológia alebo romistika.

„Jedným z našich ďalších plánov je rozšíriť túto kombináciu aj o elementárnu pedagogiku, ako i umožniť rozširujúce štúdium pre absolventov pedagógov, ktorí už učia – aby si mohli dorobiť ďalšiu kvalifikáciu z rómskeho jazyka a literatúry,“ do­dal.

URŠ PU, ktorý vznikol v roku 2011, je aktuálne súčasťou Centra jazykov a kultúr národnostných menšín univerzity. Orientoval sa predovšetkým na vedecko-výskumnú činnosť, pričom pedagogická činnosť tvorila iba doplnkovú časť jeho aktivít.

Absolventi môžu učiť

Ako povedal rektor PU Peter Kónya, absolventi uvedeného študijného programu v študijnom odbore učiteľstvo akademických predmetov môžu učiť rómsky jazyk a literatúru.

„U nás ešte nie je povinným jazykom, ale momentálne sa môže učiť na niektorých základných školách. Je po ňom dopyt. Uvidíme, ako to bude vyzerať ďalej s národnostným školstvom, ale zrejme sa dá očakávať aj výučba rómskeho jazyka a literatúry, podobne ako je to u iných menšinových jazykov,“ povedal.

„Je dôležité, že v prostredí východného Slovenska sa po 30 rokov od Nežnej revolúcie začnú učiť a pripravovať pedagógovia pre potreby regionálneho školstva,“ uviedol štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák s tým, že ovládanie štandardizovanej rómčiny neposlúži len ako predmet výučby, ale aj ako vhodný prostriedok pre kvalitnejšiu výučbu a kontakt školy s rodinami rómskych detí.

Pomôcka pri uplatnení

Jednou zo študentiek novovovzniknutého študijného programu je aj Natália Ferencová, ktorá pracuje v metodicko-pedagogickom centre na národnom projekte Škola otvorená všetkým.

„Tento odbor som sa rozhodla študovať preto, lebo si chcem prehĺbiť poznatky z teórie, predovšetkým z kodifikovaného rómskeho jazyka, ako aj z histórie, ktorá je veľmi bohatá,“ povedala. Podľa nej jej to pomôže aj pri uplatnení sa na trhu práce.

V obrazoch si pozrite aj to, ako pre zmenu vyzerá výstava interaktívnej matematiky v Prešove. Kliknite si fotogalériu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Výstava, ktorá sa zapáči všetkým, v Prešove sa môžete zahrať s matematikou
26
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie