Šport

Prešov prerušil sériu výhier majstra: Volejbalisti v šlágri vyhrali nad Nitrou

Tohtoročná volejbalová neporaziteľnosť Nitry bola prekonaná v Prešove. Uradujúci majster nestačil na vicemajstra a všetky body tak ostali doma.

Ilustračný obrázok k článku Prešov prerušil sériu výhier majstra: Volejbalisti v šlágri vyhrali nad Nitrou
Zdroj: Veronika Mihaliková

Šnúra 20 zápasov bez prehry v tomto ročníku volejbalovej Extraligy mužov na konte aktuálneho majstra Slovenska VKP Bystrina SPU Nitra bola vo štvrtok prerušená. V súboji titanov sa o to s radosťou postarali chlapci z VK Mirad PU Prešov. V 6. kole nadstavbovej časti vyhrali nad lídrom tohtoročnej súťaže na domácej palubovke Športovej haly PU skvelým výsledkom 3:1.

Rekord zostáva v Prešove. V sezóne 2014/2015 si tím VK Mirad PU Prešov okrem titulu Slovenského majstra zaknihoval aj iný cenný, a zatiaľ neprekonaný rekord. V Extralige sa vtedy klubu podarilo vyhrať najviac po sebe nasledujúcich zápasov. Išlo o neuveriteľnú sériu až 22 zápasov. Od úvodu prvého setu na svetelnej tabuly pribúdali body priebežne obom mužstvám s maximálne dvojbodovým rozdielom.

S výraznou pomocou výborne podávajúceho Mareka Ludhu sa súperovi v polovici setu podarilo odskočiť na 8:12 a to si už prešovský kouč vyžiadal oddychový čas. Ten pomohol natoľko, že spolu so skvelým servisom Juraja Drobňáka prišlo vyrovnanie na 16:16. Bolo jasné, že sa bude rozhodovať v závere setu. Za stavu 23:23 podával Marcel Lux. Jeho servis po vrátení a spracovaní smečoval úspešne v útoku Martin Sopko. Ďalšie podanie po útoku Nitrana Mateja Kubša skončilo v aute, a znamenalo výsledok 25:23.

Čo sa musí Nitre uznať, okrem radu iných superlatív, je jednoznačne fakt, že žiadna lopta pre nich nie je stratená. V poli dokážu vychytať i na prvý pohľad nechytateľné lopty. Banner, nebanner, hra pokračuje. V druhom sete Prešov podstatnú časť ťahal za kratší koniec. Štvorbodový náskok sa sťahuje ťažko a s Nitrou ešte náročnejšie. Set sa skončil 21:25. Tretí set sa začal uragánom Sopkom na podaní, čo znamenalo vedenie 3:0.

Srdečné publikum hnalo Prešovčanov vpred. Za stavu 23:19 si nevydarený servis v útoku vynahradil Lux krásnym smečom z pravej strany a nasledujúci prešľap Igora Reháka, najviac bodujúceho hráča Nitry, znamenal prešovskú výhru setu v pomere 25:19. Nitra sa nevzdávala ani vo 4. sete a zápas chcela nakloniť na svoju stranu. Bolo nutné odolávať útokom z každej strany i stredu ihriska.

V závere setu striedajúci Marek Malina poslal loptu do „sita“ a za stavu 21:21 sa k podaniu prestriedal Michal Hudák, ktorý k servisu už nikoho iného nepustil. Prvý útok zložil Drobňák. Juraj bol aj pri druhom bode, kde spolu s Michalom Červeňom ukážkovým dvojblokom zabránili smeču súpera. Po necelých dvoch hodinách hry sme s nadšením v stoji tlieskali prešovským hráčom za ich odhodlaný a najmä kolektívny výkon.

Jaroslav Vlk, tréner VK Mirad PU Prešov: „Sme radi, že sme prerušili sériu Nitry, ale to nie je až tak dôležité, ako naše víťazstvo a bojovný výkon celého družstva. Nevzdávali sme sa ani za nepriaznivého stavu. Verili sme v naše víťazstvo. Proti tak kvalitnému družstvu myslím, že sme podali odvážny bojovný a hlavne koncentrovaný výkon.“

Marek Kardoš, tréner VKP Bystrina SPU Nitra: „Veľmi atraktívny zápas pre divákov s minimom chýb. Z našej strany málo agresívne podanie a nedôrazné bránenie po loptách po obrane v poli. Keďže sme už vo finále rekondičnej fázy, tento zápas môžem hodnotiť pozitívne. Chalani bojovali a až na pár taktických chýb im nemôžem nič vyčítať.”