Rôzne

Pastierska kultúra východného Slovenska? V Prešove ju môžete spoznať bližšie...

Pastierska kultúra východného Slovenska? V našom meste ju môžete spoznať bližšie. Veď sledujte...

Ilustračný obrázok k článku Pastierska kultúra východného Slovenska? V Prešove ju môžete spoznať bližšie...
Zdroj: TASR

Krajské múzeum v Prešove predstaví pastiersku kultúru východného Slovenska. V rámci jubilejného 40. podujatia z cyklu Čaj o piatej u Rákociho sa návštevníci dozvedia, že bačovia mali blízko k mágii, k panstvu ale aj k lúpežníkom a dokonca mali svojich patrónov. Zaujímavosti a historické okolnosti rozvoja salašníctva na Slovensku priblíži etnológ Spišského múzea v Levoči Peter Kováč. Informoval o tom Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove.

Vzťah k ovci

Podľa Kováča je vzťah k ovci jedným z najstarších, aké si počas vekov človek so zvieraťom vytvoril. Je to tak aj na našom území, kde výrazný vplyv na rozmach chovu oviec mala najmä valaská kolonizácia. „Valaská kolonizácia a ďalšie historické a geografické okolnosti vplývali v karpatskom oblúku na vznik unikátnej pastierskej kultúry. Na východe Slovenska, v regiónoch Spiš a Šariš, má ovčiarska kultúra a folklór jedinečnú podobu,“ vysvetlil Kováč.

Ovčiari na Slovensku podľa jeho slov tvorili špecifickú sociálnu skupinu, ktorá bola ohromne rozporuplná. Väčšinu roka trávili síce sami v divočine, no vo vidieckych komunitách boli ovčiari považovaní za múdrych ľudí. „Niektorí mali blízko k šľachte aj k zbojníckym živlom na okraji spoločnosti a mnohí boli znalcami mágie a tajomných zaklínadiel,“ prezradil Kováč. Ako ďalej povedal, boli to ľudia do koča aj do voza a veľakrát dokázali prekvapiť. „Pri práci chodili zaúdení a zamastení, no vo sviatok ich odev v noblese a vznešenosti často nemal obdoby,“ doplnil Kováč.

Kedy a kde?

Kováč dokumentuje a popularizuje tradičné ovčiarstvo a tradičnú ľudovú kultúru na strednom Spiši. Momentálne sa venuje tvorbe dokumentárneho filmu o ovčiarstve. Prednáška sa uskutoční v stredu (22. 5.) o 17.00 h v etnografickej expozícii v Rákociho paláci.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Foto: ilustračné

A vo videu si pre zmenu pozrite to, ako vyzerá obnovený parčík na Ulici osloboditeľov v Humennom.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie