Ilustračný obrázok k článku Referendum v Prešove: Dá sa ešte žiadať o preukaz a voliť mimo trvalého pobytu?
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Referendum v Prešove: Dá sa ešte žiadať o preukaz a voliť mimo trvalého pobytu?

Ak potrebujete hlasovací preukaz do sobotného referenda, ešte stále oň môžete požiadať. Kedy je hraničný termín?

Ľubomír Hudačko Správy
Ľubomír Hudačko Správy

Referendum v Prešove: Dá sa ešte žiadať o preukaz a voliť mimo trvalého pobytu?

Ak potrebujete hlasovací preukaz do sobotného referenda, ešte stále oň môžete požiadať. Kedy je hraničný termín?

Ilustračný obrázok k článku Referendum v Prešove: Dá sa ešte žiadať o preukaz a voliť mimo trvalého pobytu?
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

V sobotnom referende (21. januára) sa budú môcť ľudia vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy. Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.

Na referendum sa pripravuje aj mesto Prešov. Voliť môžu aj tí, čo majú trvalý pobyt v Prešove, ale v deň konania referenda nebudú môcť hlasovať v mieste trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname sú zapísaní.

Posledný pracovný deň

Ešte stále je tak možné požiadať mesto o vydanie hlasovacieho preukazu.

„Mesto Prešov na základe žiadosti voličovi vydá hlasovací preukaz a zo zoznamu voličov ho vyčiarkne s poznámkou o vydaní hlasovacieho preukazu. Hlasovací preukaz oprávňuje na zápis do zoznamu voličov v ktoromkoľvek volebnom okrsku. Hlasovací preukaz je však bez občianskeho preukazu neplatný,“ vysvetľuje prešovská radnica.

Volič teda požiadať mesto Prešov o vydanie hlasovacieho preukazu, ale už len osobne. A to najneskôr v posledný pracovný deň pred konaním referenda, čiže najneskôr 20. 1. 2023 v úradných hodinách v stredu do 12.00 hod., resp. od 13.00 hod. do 17.00 hod., vo štvrtok (08.00 hod. – 12.00 hod. a 13.00 hod. – 16.00 hod. a v piatok od 08.00 hod. – 12.00 hod. a 13.00 hod. – 12.00 hod.

Kompletný rozpis volebných miestností utvorených podľa jednotlivých ulíc, nájdete TU a žiadosť o vydanie hlasovacieho preukazu TU.

Len jedna odpoveď

Volič dostane jeden hlasovací lístok s referendovou otázkou, kde zakrúžkuje odpoveď „áno“ alebo „nie“. Zakrúžkovať môže len jednu odpoveď, inak je lístok neplatný.

„Zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, môže hlasovať mimo volebnej miestnosti do prenosnej volebnej schránky len volič, ktorý o to mesto požiadal osobne, telefonicky, elektronickou poštou alebo prostredníctvom inej osoby a v deň konania referenda príslušnú okrskovú volebnú komisiu,“ pripomína ďalej mesto.

Volič môže v takom prípade hlasovať len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.

To znamená, že s prenosnou volebnou schránkou sa môžu členovia okrskovej volebnej komisie pohybovať len v rámci územného obvodu svojho volebného okrsku.

Vo volebnej miestnosti potrebuje predložiť občiansky preukaz. Ak hlasuje inde ako v mieste trvalého pobytu, potrebuje aj hlasovací preukaz.

Hrozí aj pokuta

Po úprave lístka ho musí volič vložiť do obálky a následne do volebnej schránky. Ak sa pomýli, okrsková volebná komisia mu vydá za nesprávne upravený lístok iný.

Nesprávne upravený hlasovací lístok vloží volič do schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.

Ak nesprávne upravený hlasovací lístok neodloží do určenej schránky, hrozí mu pokuta 33 eur.

Infolinka pre voličov

S otázkami o referende sa môžu občania obrátiť na informačné linky Ministerstva vnútra (MV) SR. Až do piatka (20. 1.) sú k dispozícii denne od 7.30 do 15.30 h.

V deň konania referenda, v sobotu (21. 1.), môžu občania zavolať od 7.00 do 22.00 h. Telefónne čísla sú 02/48592317 a 02/48592312.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Viac správ z Prešova a okolia:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín