Správy

POPLACH pri Prešove: V drobnochove hydiny veterinári potvrdili vtáčiu chrípku!

Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene oznámilo pozitívny výsledok vyšetrenia na toto ochorenie. Stalo sa tak v obci Bzenov.

Ilustračný obrázok k článku POPLACH pri Prešove: V drobnochove hydiny veterinári potvrdili vtáčiu chrípku!
Zdroj: TASR/AP

Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny v obci Bzenov v okrese Prešov. Informovala o tom na svojej internetovej stránke Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.

V uvedenom drobnochove pôvodne chovali 23 kusov kury domácej a dve kačice. V ostatných dňoch tam pozorovali hromadný úhyn hydiny.

Uhynuli všetky kury

„Ku dňu potvrdenia nákazy uhynuli všetky kury domáce, kačice boli utratené, čo znamená, že depopulácia ohniska nákazy bola realizovaná,“ informoval ŠVPS.

Miestne príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Prešov v tomto prípade postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky, ktorý zodpovedá aktuálnej európskej a slovenskej legislatíve.

Vykonala šetrenie, ktorého cieľom je zistenie zdroja nákazy.

„Predbežným šetrením sa aj vzhľadom na lokalizáciu obce v bezprostrednej blízkosti vodných tokov a nálezov pozitívnych voľne žijúcich vtákov na vtáčiu chrípku v predchádzajúcom období predpokladá nakazenie voľne žijúcim vtáctvom, nakoľko hydina mala prístup do vonkajšieho prostredia,“ priblížili veterinári.

Ďalšou cestou zavlečenia nákazy mohol byť nákup hydiny od neidentifikovaného predajcu s neznámym pôvodom chovu.

Miestne príslušná regionálna správa v tejto súvislosti nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy. Ochranné pásmo má polomer 3 kilometre (km), pásmo pozorovania 10 km okolo ohniska.

Mikas o prenose na človeka

Medzi opatrenia pre ohnisko nákazy patrí bezodkladné usmrtenie hydiny a iného vtáctva žijúceho v chove, likvidácia všetky kadáverov a vajec v chove, zneškodnenie alebo vhodné ošetrenie všetkých materiálov a odpadov, ktoré môžu byť kontaminované.

Potrebná je tiež napríklad očista a dezinfekcia budov, pastvín, pôdy, zariadení, ktoré môžu byť kontaminované, ako aj dopravných prostriedkov používaných na presun hydiny alebo iného vtáctva žijúceho v zajatí. Ďalšie opatrenia platia pre uvedené pásma okolo ohniska.

Prenos vírusu vtáčej chrípky z vtákov na človeka je však zriedkavým javom. Pripomína to hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Ohrozenými sú podľa jeho slov najmä osoby, ktoré sú v priamom kontakte s chorými vtákmi, hydinou alebo ich kadávermi. „Napríklad farmári, veterinári a robotníci zapojení do utrácania a likvidácie,“ vymenoval hygienik. Ubezpečil tiež, že zatiaľ neexistujú dôkazy o prenose z osoby na osobu. „Riziko prenosu na širokú verejnosť je extrémne nízke,“ dodal.

ilustračné foto

Viac správ z Prešova a okolia:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM