Ľubomír Hudačko Rôzne

Na absolventa prešovskej SPŠE môžeme byť pyšní: Parádny úspech Jerguša vo Švédsku!

Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove sa môže pýšiť ďalším úspešným absolventom. Jerguš Lejko za našimi hranicami dosiahol krásny úspech.

Ilustračný obrázok k článku Na absolventa prešovskej SPŠE môžeme byť pyšní: Parádny úspech Jerguša vo Švédsku!
Zdroj: SPŠE Prešov

Už počas pôsobenia na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej (SPŠE) v Prešove sa Jerguš Lejko zúčastňoval rôznych súťaží ako Zenit, Festival vedy a techniky Amavet s postupom na Vernadsky National Contest v Moskve a ďalších. Hoci je už Jerguš Lejko absolventom prešovskej SPŠE, a momentálne študuje na Southampton Solent University vo Veľkej Británii, dáva o sebe vedieť svojimi úspechmi.

Medzinárodná olympiáda

Ako víťaz celoštátneho kola WEB Design v rámci súťaže Zenit vo vedomostiach a zručnostiach z oblasti web developmentu sa zúčastnil medzinárodnej olympiády Worldskills Europe vo švédskom Gothenburgu. Absolvent Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej súťažil v kategórii web developer. Jerguš nám podal obraz toho, ako to celé prebiehalo.

„V prvý deň sme mali osem hodín na vytvorenie aplikácie pre zábavný park. Táto časť bola zameraná na programovanie pre stranu klienta, teda na jazyky HTML, CSS a Javascript. Druhý deň sa niesol v podobnom duchu. Zameriavali sme sa na programovanie na strane servera. Táto časť zahŕňala aj prácu s databázou, ktorú bolo potrebné navrhnúť podľa požiadaviek klienta. Následne nám bol poskytnutý aj SQL súbor s testovacími údajmi. Táto časť bola programovaná v jazyku PHP a výslednú aplikáciu sme spustili na operačnom systéme Ubuntu,“ vysvetlil Jerguš.

Náplňou tretieho dňa bolo vytvoriť prezentačnú stránku pre lanové centrum v redakčnom systéme Wordpress. "Ráno pred začatím súťaže bola vyžrebovaná téma, ktorú museli všetci súťažiaci použiť. Na zdieľanom serveri sme dostali na výber množstvo pluginov. Podľa vlastného výberu sme mali zvoliť tie, ktoré zaistia bezpečnosť a stabilitu. Na túto časť som sa pripravoval najviac, keďže som predtým žiadne skúsenosti s Wordpressom nemal,” prezradil J. Lejko

Vynikajúci úspech

Po troch dňoch riešenia úloh získal pre Slovensko vynikajúcu striebornú medailu v konkurencii 13 reprezentantov z Fínska, Estónska, Ruska, Nemecka, Rakúska, Holandska, Portugalska, Belgicka, Litvy, Švédska, Španielska a Veľkej Británie. "Bol to nezabudnuteľný zážitok vybehnúť na pódium, postaviť sa pred tisícky ľudí a dostať medailu. To sú spomienky, ktoré len tak nestratím. Nakoniec som ako jediný účastník zo Slovenska získal aj medailu za najlepšieho reprezentanta krajiny,” uviedol Jerguš.

Je nutné poznamenať, že Euroskills nie je len o programovaní a dizajnovaní, ale pozostáva z viacerých kategórií. V slovenskom tíme boli zastúpení aj experti a reprezentanti odborov grafický dizajn, elektronika, mechatronika a floristika. No ako jediný dokázal uspieť práve Jerguš Lejko.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM