Kultúra

Mnohí ho objavili tento rok: V Rákociho paláci predstavia alchýmiu kváskovania

Vedeli ste? Ak prídete do Rákociho paláca, sídla Krajského múzea v Prešove, dozvedieť sa môžete viac o kváskovaní aj kváskovej mape.

Ilustračný obrázok k článku Mnohí ho objavili tento rok: V Rákociho paláci predstavia alchýmiu kváskovania
Foto: Ľubomír Hudačko / Zdroj: Dnes24.sk

Podujatie s názvom Kváskovanie s Ivetou je sprievodnou akciou výstavy Dorábanie chleba vo fotografii Jána Lazoríka. Informoval o tom Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove.

Pre deti

Podujatie sa uskutoční v rámci pravidelného cyklu Čaj o piatej u Rákociho. Podľa etnografky Krajského múzea Zuzany Andrejovej nie je kváskovanie iba módnym trendom súčasných gazdiniek, skôr ľudia opäť objavujú umenie starých mám.

„Kváskovanie je vhodné najmä pre deti, pretože pečivo či chlieb je v prvom rade bez akýchkoľvek ‚éčok‘,“ vysvetlila Andrejová.

Ako ďalej povedala, kváskovanie neprospieva iba deťom. Vhodnou cieľovou skupinou sú podľa jej slov aj ľudia s vážnejšími zdravotnými problémami.

Odnesú si ho

„Kváskový chlieb je ľahšie stráviteľný, upravuje peristaltiku čriev a má nižší glykemický index, preto je kváskovanie vyhľadávané napríklad aj medzi ľuďmi s diabetes mellitus, ľudovo povedané cukrovkou,“ doplnila Andrejová.

Odpovede na ďalšie otázky prinesie počas prednášky spojenej s praktickými ukážkami Prešovčanka Iveta Pavlíková, ktorá sa venuje kváskovaniu od roku 2017.

Podujatie sa uskutoční o 17:00 hod. v Rákociho paláci v Prešove. Okrem interaktívnej prednášky čaká návštevníkov múzea prehliadka spomenutej výstavy a v prípade záujmu si môžu odniesť domov aj hotový kvások. Dokonca k tejto téme počas karantény v jarných mesiacoch vznikla aj pesnička od lídra kapely Smola a hrušky.

V obrazoch si pozrite zábery aj na nové maľby pod holým nebom na Okružnej ulici.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Obrazom: Okružná v Prešove láka ľudí novými maľbami
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Najčítanejšie