Ľubomír Hudačko Kultúra

Keď sú ženy na pódiu, dejú sa neuveriteľné veci: V Prešove sa možno aj zapýrime

Na toto predstavenie je potrebné sa aj vopred pripraviť, možno sa totiž zapýrite. V Prešove bude scénické čítanie Vagína Monológy.

Ilustračný obrázok k článku Keď sú ženy na pódiu, dejú sa neuveriteľné veci: V Prešove sa možno aj zapýrime
Zdroj: Maja Bodnárová

Keď sa ženy dostanú na pódium, dejú sa neuveriteľné veci, pretože ich témy a záležitosti, sú vyjadrené, vypočuté a konfrontované, aby ich všetci bez rozdielu videli a počuli.

Miroslava Petrášová a Denisa Barry uvádzajú aktivistickú inscenáciu hry Eve Ensler Vagína Monológy. Redakcii informácie poskytol PR manažér Edo Kopček.

Kam pôjde výťažok

Táto hra je súčasťou celosvetového V-DAY hnutia za ukončenie násilia páchaného na ženách a dievčatách a nadväzuje na sériu predstavení, ktoré budú odohrané celoslovensky od východu až po západ.

Výťažok z predaja lístkov poputuje v každom meste mimovládnej organizácii, ktorá sa zaoberá ochranou žien a rieši násilie páchané na ženách. Premiéra sa uskutoční už dnes 4. marca v prešovskom Stromoradí od 18.00 hod.

„Tento rok ponúkneme 16 textov, ktoré odznejú na každej zastávke, len s tým rozdielom, že to budú čítať iné ženy v Prešove, iné v Košiciach a na ďalších miestach skupina tých istých žien. Unikátne to je tiež v tom, že každá žena to prečíta inak a autenticky aj na jednotlivých zastávkach,“ pozýva na predstavenie Miroslava Petrášová.

Netradičné kastingy

Na začiatku bolo potrebné absolvovať kastingy. Tie však boli netradičné. „V úvode sme si vysvetlili tému a koncept. Obsadili sme každú ženu, ktorá prišla, pretože sa chce vyjadriť a má čo povedať k niektorej z týchto tém."

„Aj keby povedala len jednu vetu, alebo stála na pódiu bez slova, je jeho súčasťou. Aj o tom to môže byť. Každá žena to prečíta inak, dá tomu istému textu inú emóciu.“

"Sila týchto predstavení je v tom, že hoci počujete ten istý text znova, nájdete v ňom vždy niečo iné. Na predstavenia chodia ľudia viackrát.“

Texty, ktoré pochádzajú z pera Eve Ensler riešia rôzne formy harašmentu na ženách. Vznikali na základe rozhovorov autorky s viac ako 200 ženami. Každá žena, ktorá číta niektorý z textov, ho prečíta unikátne, pretože aj za touto neherečkou je jej osobný príbeh.

Aké témy odznejú

„Odznejú texty na mnohé témy. Ako je žena vnímaná pri pôrode, alebo o tom ako je vyvíjaný tlak na ženy, aby si holili ochlpenie, iný text demonštruje tému obliekania, lebo napríklad to, že si žena oblečie minisukňu, nie je pozvánkou pre muža, ale je jej vyjadrením, že sa cíti dobre."

"Dotýkame sa aj ťažších tém ako znásilnenie. Sú to aktivistické feministické texty, ale na naše predstavenia chodí čoraz viac mužov a po tomto zážitku vnímajú ženy inak.“

Cieľom organizátoriek a účinkujúcich žien – neherečiek nie je to, že sú ženy niečo viac alebo, že muži sú zlí. Dôležité je, aby ženy samotné a aj muži, uvideli, čo žena prežíva v sebe hlbšie.

Podujatie sa uskutoční ešte aj v Martine, Bratislave, Bardejove a Topoľčanoch.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie