Ilustračný obrázok k článku Jubileum prešovskej ortopédie: V nemocnici začali vymieňať kĺby už pred 40 rokmi
Zdroj: TASR

Jubileum prešovskej ortopédie: V nemocnici začali vymieňať kĺby už pred 40 rokmi

Oddelenie ortopédie prešovskej nemocnice si pripomína jubileum. Už je to totiž 40 rokov, čo pacientom začalo vymieňať kĺby.

Správy
Správy

Jubileum prešovskej ortopédie: V nemocnici začali vymieňať kĺby už pred 40 rokmi

Oddelenie ortopédie prešovskej nemocnice si pripomína jubileum. Už je to totiž 40 rokov, čo pacientom začalo vymieňať kĺby.

Ilustračný obrázok k článku Jubileum prešovskej ortopédie: V nemocnici začali vymieňať kĺby už pred 40 rokmi
Zdroj: TASR

Na oddelení ortopédie prešovskej nemocnice začali pacientom vymieňať kĺby pred 40 rokmi. Išlo o totálnu endoprotézu (TEP) bedrového kĺbu. Odvtedy sa v Prešove vykonalo niekoľko tisíc operácií bedrových kĺbov, neskôr k nim pribudli aj endoprotézy ramena, kolena a od minulého týždňa aj TEP lakťa. Informovala o tom hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Renáta Cenková.

Prvá v roku 1976

Prvú operáciu totálnej náhrady bedrového kĺbu uskutočnil v Prešove v roku 1976 operačný tím pod vedením Emila Huraja z Univerzity Komenského v Bratislave, nové kĺby dostali dvaja pacienti – muž a žena. Po bratislavskom pracovisku išlo o druhý takýto výkon v rámci Slovenska. Iniciátorom bol vtedajší primár prešovskej ortopédie Blažej Kováč, operácie sa vtedy ako začínajúci lekár zúčastnil aj Ján Kľoc, neskorší dlhoročný primár ortopédie. Pacientom vtedy implantovali cementovaný typ endoprotézy Poldi.

Ako uviedol Kľoc, ďalším dôležitým míľnikom v histórii prešovskej ortopédie bol rok 1992, kedy pacientovi implantovali prvú necementovanú TEP typu Walter Motorlet. Tieto typy endoprotéz sa využívali na operatívu v sťažených anatomických podmienkach. Od roku 1995 sa začal používať aj ďalší typ necementovanej endoprotézy Zweymüller.

Implantovali už 447

„Ide o materiál zložený z keramickej hlavice a polyetylénovej jamky a doteraz nebola na prešovskom pracovisku reoperovaná ani jedna z týchto endoprotéz, pričom v rokoch 1995 až 2014 sme ich implantovali 447. Tento typ používame dodnes, hlavne u mladších pacientov a v sťažených anatomických podmienkach,“ doplnil Kľoc, ktorý aktuálne zastáva post prednostu Kliniky ortopédie Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove, ktorá vznikla pri ortopedickom pracovisku.

V posledných rokoch je prešovské ortopedické oddelenie referenčným pracoviskom ďalších typov endoprotéz, a to nielen pre náhrady bedrových kĺbov, ale aj kĺbov ramenných (od roku 1991), kolenných (od roku 1992) a najnovšie aj lakťového kĺbu. „Tým, že sa otvoril svet, môžeme na našom pracovisku implantovať všetky typy protéz, ktoré sa používajú vo svete. Sú dostupné aj u nás. Už desiatky rokov uskutočňujeme aj preventívne vyšetrenia kĺbov u novorodencov,“ dodal Kľoc. Špecifickou skupinou ortopedických pacientov sú onkologickí pacienti, u ktorých často dochádza k metastázam kostí.

Od roku 1997 vykonávajú aj tzv. revízne operácie – teda reoperácie prvých operácií TEP v dôsledku ich opotrebovania. Vďaka retransfúznemu prístroju dokážu pacientovi očistiť jeho vlastnú krv a vrátiť mu ju späť. Oddelenie sa zároveň stalo nadregionálnym centrom pre reimplantácie po totálnych náhradách veľkých kĺbov a pre operácie v sťažených anatomických podmienkach.

800 pacientov

V poslednom období na prešovskom pracovisku podstúpi operáciu (TEP) priemerne 800 pacientov ročne. Budúcnosť endoprotetiky v prešovskej nemocnici vidia v nedávno zavedených miniinvazívnych prístupoch, čo znamená, že vďaka malému rezu sa zachovávajú všetky svaly a implantácia protézy prebieha z jedného miesta. Trendom je rozvíjanie metódy na regeneráciu chrupavky a budú pribúdať aj reimplantácie.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín