Správy

Hrozí krajskému súdu ZRUŠENIE? Jeho pracovníci budú protestovať proti súdnej mape

Pracovníci prešovského krajského súdu vyjadria nesúhlas. Oznámili termín protestného zhromaždenia.

Ilustračný obrázok k článku Hrozí krajskému súdu ZRUŠENIE? Jeho pracovníci budú protestovať proti súdnej mape
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Pracovníci prešovského krajského súdu (KS) plánujú protestným zhromaždením vyjadriť nesúhlas s jeho možným zrušením. Má sa konať v Prešove rovnaký deň ako avizované stredajšie (30. 3.) protestné zhromaždenie v Bratislave, keď sa má rokovať o návrhu súdnej mapy v parlamente. Potvrdil to predseda Základnej organizácie Odborového zväzu justície v SR pri KS v Prešove Martin Mihok.

Prečítajte si tiež

Vyťažení sudcovia

Návrh zmien v rámci súdnej mapy obsahuje podľa vedenia krajského súdu najvyšší počet zrušených súdov v Prešovskom kraji vrátane možného zrušenia KS, ktorý funguje ako odvolací súd.

„V porovnaní s rokom 2020, ak pozeráme report a analytické údaje Ministerstva spravodlivosti SR, tak za rok 2021 sme KS s najvyšším obehom vecí, pokiaľ ide o nápad na jedného sudcu priemerne mesačne s počtom 12,3 vecí vo všetkých agendách,“ upozornila predsedníčka KS v Prešove Anna Kovaľová.

Nová situácia

Predsedníčka Sudcovskej rady pri KS v Prešove Daniela Babinová poukázala na to, že prvotná filozofia novej súdnej mapy počítala s tým, že Prešov bude nosným krajským súdom v rámci východného Slovenska.

„Sme prekvapení, že za krátku dobu by sa otočila situácia o 180 stupňov, vlastne sa ako keby s Prešovom nemalo počítať,“ doplnila.

Z reformného balíka ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej prešiel do druhého čítania len návrh týkajúci sa nových sídel a obvodov okresných súdov. Koalícia má ďalej rokovať o kompromisnom pozmeňujúcom návrhu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Viac správ z Prešova

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM