Správy

Možné zrušenie prešovského krajského súdu? Vedenie nesúhlasí, padli reči o diskriminácii

Znepokojenie vyjadrila aj Základná organizácia Odborového zväzu justície v SR pri KS v Prešove, a to nad „neprehľadným a netransparentným legislatívnym procesom“.

Ilustračný obrázok k článku Možné zrušenie prešovského krajského súdu? Vedenie nesúhlasí, padli reči o diskriminácii
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Vedenie Krajského súdu (KS) v Prešove nesúhlasí s neformálnymi politickými vyjednávaniami o budúcnosti slovenského súdneho systému. Vrátane možného zrušenia prešovského krajského súdu. Tasr o tom informovala hovorkyňa KS v Prešove Iveta Petrufová.

„Žiadame Ministerstvo spravodlivosti SR, poslancov Národnej rady (NR) SR, aby sa nezasadzovali za taký návrh súdnej mapy, ktorý diskriminačne likviduje jeden slovenský región v prospech iného,“ uvádza vo svojom vyhlásení vedenie krajského súdu.

Má svoju históriu

Zdôrazňuje, že v prípade prešovského regiónu, ktorý je populáciou najväčším, je jedným z najväčších i rozlohou.

„Návrh zmien obsahuje najvyšší počet zrušených súdov vrátane zrušenia samostatného odvolacieho súdu (KS v Prešove, poznámka Tasr), ktorý má svoju históriu a jednoznačné opodstatnenie v riadnom pôsobení v rámci justičného systému,“ podotklo.

Poukazuje aj na číselné ukazovatele, podľa ktorý je KS v Prešove dlhodobo súdom s najvyšším počtom vecí, pripadajúcich na jedného sudcu a rovnako s najvyšším priemerným výkonom rozhodovacej činnosti.

Viac správ z Prešova:

„Žiadame poslancov NR SR, aby nepodporili ostatný návrh reformy tzv. súdnej mapy, respektíve taký, ktorý zmarí účel a cieľ reformy," apeluje na poslancov vedenie prešovského krajského súdu.

Koalícia má rokovať

Znepokojenie vyjadrila aj Základná organizácia Odborového zväzu justície v SR pri KS v Prešove, a to nad „neprehľadným a netransparentným legislatívnym procesom“. Stanovisko odborárov podporila i Sudcovská rada KS v Prešove.

Z reformného balíka ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej prešiel do druhého čítania len návrh týkajúci sa nových sídel a obvodov okresných súdov. Koalícia má ďalej rokovať o kompromisnom pozmeňujúcom návrhu.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM