Kultúra

Film z východného Slovenska mieri do kín: Loli paradička je letné filmové osvieženie

Po 30-tich rokoch od Pásla kone na betóne príde do kín film výlučne z východného Slovenska. Uvidíme v ňom aj známu postavičku, hasiča Ďodika z Kendic.

Zdroj: YouTube.com

Prvý autorský celovečerný film, ktorý pochádza výlučne z východného Slovenska po 30-tich rokoch. Taká je snímka Loli Paradička, ktorá príde do kín 18. júla. Na Art Film Feste však už mala celoslovenskú slávnostnú premiéru.

Láska, nádej, trpkosť

Romantickú komédiu ideálnu pre spríjemnenie letných dní, počas ktorých príde do kín, vymyslela, režírovala a produkovala prešovská rodina Staviarských. „Loli paradička je príbehom o láske, nádeji a trpkosti života,“ uviedol pre médiá Viťo Staviarsky, laureát a niekoľkonásobný finalista ceny Anasoft Litera, ktorý je spolu so synom Richardom scenáristom a režisérom filmu.

O strih filmu sa postaral ďalší syn Juraj a producentskú a produkčnú taktovku držala v ruke dcéra Marka. V Loli Paradičke hrajú výlučne východoslovenskí herci. Východniarsku autentickosť filmu znásobuje mnoho dialógov v šarišskom nárečí.

Jarmoční predavači

„Náš film o východniaroch je určený všetkým Slovákom, ktorí si chcú v kine príjemne oddýchnuť,“ povedal Richard Staviarsky. Ten je známy stvárnením niekoľkých postavičiek, napríklad ako Ďodik hasič z Kendíc. Aj jeho vo filme uvidíme. Prioritne sa však spolu s otcom živia ako jarmoční predavači zábavných a svietiacich hračiek. Práve toto prostredie ich inšpirovalo k napísaniu Loli paradičky.

„Predobraz Milana a Veronky sme nachádzali na mnohých jarmokoch. Rovnako aj ďalšie vtipné postavy a postavičky, ktoré sme umiestňovali do nášho príbehu,“ uviedol ďalej R. Staviarsky. Atmosféru filmu zvýrazňuje aj jeho hudba, ktorej autormi sú Viťo Staviarsky a Štefan Cína. Na Art film feste počas premiéry sa publikum vo veľkom zabávalo, na 18. júla sa tak iste bude tešiť kvantum fanúšikov.

Nezabudnite si pozrieť aj trailer filmu, ktorý si na rôznych sociálnych sieťach už pozreli státisice ľudí a taktiež fotogalériu z nedávneho Dobrého festivalu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Boli ste na Dobrom festivale? Takto si ho prvé dva dni ľudia užívali
80
Galéria
Zdroj: Zuzana Balenčin
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie