Správy

Do fitka len s 2 dávkami to nepôjde: Režim OP+ možno naštve aj mnohých zaočkovaných

Čo sa po novom zase mení? Okrem OP musíte napríklad v novom režime mať test. PCR platí 72 hodín od odberu, antigénový 48 hodín.

Ilustračný obrázok k článku Do fitka len s 2 dávkami to nepôjde: Režim OP+ možno naštve aj mnohých zaočkovaných
4
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Ako využiť OP+

V režime OP + budú fungovať tzv. „vysoko rizikové hromadné podujatia“, ako napríklad svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky, ale aj hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania. Kapacita na týchto podujatiach bude maximálne 20 osôb. Povinný bude zoznam účastníkov.

Obrady – sobáš a krst budú môcť byť v režime OTP.

V režime OP + budú fungovať aj ubytovacie zariadenia. Kapacita bude bez limitu. Režim základ bude zakázaný okrem karanténnych zariadení a ubytovaní dlhodobého charakteru.

OP + bude platiť aj vo fitness. Maximálna kapacita bude 50 osôb, alebo minimálne 15 m2 na osobu. Dve dávky očkovania tu tak nestačia.

To istí platí aj pre wellness, aquaparky a kúpele, pokiaľ nejde o zdravotnú indikáciu.

A čo v reštaurácii?

Reštaurácie budú môcť fungovať v režime OP, teda pre očkovaných a po prekonaní Covid-19.

V režime základ je povolený len okienkový predaj.

Neesenciálne obchody, múzeá, galérie, výstavné siene, knižnice budú fungovať v režime OP.

Testovať stačí raz

Na pracovisku bude platiť režim OTP. V zamestnaní sa odporúča v maximálnej možnej miere práca z domu.

Testovanie zamestnancov zostane v režime raz týždenne, potvrdil to v piatok 14. januára minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Zároveň priblížil, že suma, ktorá sa prepláca zamestnávateľom, bola prispôsobená trhovej cene testov. Už sa preto neprepláca šesť eur, ale štyri eurá.

OTP režim bude platiť aj pre diaľkovú dopravu, taxi, vleky, lanovky či výletné lode. V MHD a prímestskej doprave bude platiť režim základ.

Rizikové podujatia

Divadlá a kiná bez konzumácie patria medzi tzv. nízko rizikové hromadné podujatia, pri ktorých je povolený režim OP s kapacitou 100 divákov alebo maximálne 50 % kapacity.

Pre 100 divákov alebo maximálne 25 % kapacity budú otvorené v OP režime aj stredne rizikové hromadné podujatia, akými sú kino s konzumáciou, diváci na športových podujatiach, stojace kultúrne podujatia, kongresy či bohoslužby so spevom.

archívne foto

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM