Správy

Do fitka len s 2 dávkami to nepôjde: Režim OP+ možno naštve aj mnohých zaočkovaných

Čo sa po novom zase mení? Okrem OP musíte napríklad v novom režime mať test. PCR platí 72 hodín od odberu, antigénový 48 hodín.

Ilustračný obrázok k článku Do fitka len s 2 dávkami to nepôjde: Režim OP+ možno naštve aj mnohých zaočkovaných
4
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Režim opatrení bude na Slovensku platiť po ďalších úpravách. Zmeny sa dotknú zaočkovaných aj prekonaných a preto sa napríklad tí s dvomi dávkami vakcíny nemusia dostať všade, kam si to nasmerujú.

Streda 19. januára znamená, že na Slovensku budú s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky aj služby.

„Tieto celonárodné opatrenia budú platné najviac štyri týždne po dosiahnutí vrcholu vlny variantu omikron,“ informuje o tom ministerstvo zdravotníctva.

Budú platiť režimy základ, OTP, OP a novinka režim OP+.

So zmenou musia rátať aj prekonaní, ktorým sa už nebude uznávať 180 dní od pozitívneho výsledku na Covid-19 ale po novom to bude len 90 dní.

Zorientujte sa

V režime základ platí, že vstup je povolený pre všetky osoby bez ohľadu na očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testu.

Režim OTP je pre osoby, ktoré sú kompletne očkované, testované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín) alebo ochorenie Covid –19 prekonali za posledných 90 dní.

Režim OP spĺňajú kompletne zaočkované osoby po dobu deväť mesiacov od ukončenia základnej očkovacej schémy, resp. od ostatnej „booster“ dávky, osoby po prekonaní Covid-19 + jedna dávka vakcíny, osoby po prekonaní Covid-19 potvrdeného RT-PCR nie staršom ako 90 dní, ale aj deti mladšie ako 12 rokov a dva mesiace a dočasne, alebo trvalo kontraindikované osoby na základe jednotného formuláru s platným testom.

Čo je novinka OP+

Okrem OP musíte v tomto novom režime mať test.

PCR platí 72 hodín od odberu, antigénový 48 hodín od odberu. OP + spĺňate vtedy, ak už máte booster dávku, prípadne máte kompletné očkovanie + ste prekonali ochorenie Covid-19, pred nie viac ako 180 dňami.

Test sa vyžaduje v režime OP + aj pre deti vo veku od dvoch do 12 rokov a dvoch mesiacov. Staršie deti do 18 rokov a dvoch mesiacov potrebujú v režime OP + kompletné zaočkovanie aj test.

Na 2. strane článku píšeme o tom, kde nový režim OP + platí a ako budú fungovať kiná či reštaurácie.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM