Samospráva

Bude vás zaujímať: Prešov chce zamestnať opatrovateľky i zaviesť poriadkovú službu

Mestskí poslanci na rokovaní vzali na vedomie a schválili podanie 4 žiadostí mesta o nenávratný finančný príspevok v celkovej výške takmer 860 000 €.

Ilustračný obrázok k článku Bude vás zaujímať: Prešov chce zamestnať opatrovateľky i zaviesť poriadkovú službu
Foto: Ľubomír Hudačko

Ide o projekty nízkouhlíkovej stratégie mesta Prešov vrátane aktualizácie Koncepcie mesta Prešov v oblasti energetiky, podpory opatrovateľskej služby, miestnej občianskej poriadkovej služby a cezhraničný projekt Pohľad do minulosti – historické a kultúrne dedičstvo Krosna a Prešova.

Nízkouhlíková stratégia

Podľa vedúcej odboru strategického rozvoja Mestského úradu v Prešove Magdalény Artimovej pri zámere nízkouhlíkovej stratégie je dôležité to, že súčasťou spracovania stratégie je aj aktualizácia koncepcie energetického manažmentu mesta, respektíve koncepcie v oblasti energetiky.

„Túto koncepciu mesto v minulosti malo spracovanú, ale bolo to v roku 2006. V súčasnosti je už neaktuálna a navyše vyplýva mestu zo zákona. Nízkouhlíková stratégia závisí od počtu zamestnancov a je rozpočtovaná približne na 120 000 eur s tým, že spolufinancovanie mesta je na úrovni piatich percent,“ vysvetlila Artimová.

Podpora opatrovateľskej služby

„Ďalší projekt, ktorý sme už predložili, je podpora opatrovateľskej služby. V minulosti mesto malo podporenú opatrovateľskú službu, ale v rámci národného projektu. Národný projekt bol ukončený, práve preto využívame možnosť získať finančné zdroje opäť v rámci iného operačného programu. Naším zámerom je podporiť 50 opatrovateliek v rámci mesta, kde máme šancu získať finančné prostriedky na úhradu miezd pre opatrovateľky. Projekt je rozpočtovaný na 500 000 eur a spolufinancovanie sa od mesta nevyžaduje,“ uviedla Artimová. Verí, že do konca roka bude projekt schválený a od začiatku nového roka ho budú môcť realizovať.

Poriadková služba

Pre projekt miestnej občianskej poriadkovej služby sa mesto rozhodlo z dôvodu, že sa v minulosti osvedčil. „Keďže je možnosť zapojiť sa do konkrétnej výzvy v rámci operačného programu Ľudské zdroje, využívame to a opäť podávame projekt. Chceli by sme zamestnať osem príslušníkov rómskej komunity s tým, že projekt je rozpočtovaný na 190 000 eur a je tam tiež päťpercentné spolufinancova­nie,“ povedala Artimová.

Pohľad do minulosti

„Projekt pod názvom Pohľad do minulosti nadväzuje už na realizovaný projekt z minulého obdobia. Realizovali sme ho v rámci cezhraničnej spolupráce s mestom Krosno. Viditeľným výsledkom z minulého obdobia je 3D bronzový model, ktorý je pred Šarišskou galériou. Chceli by sme naň nadviazať multimediálnou aplikáciou, ktorá bude doplnená aj o interaktívne prvky, hry a o spoluprácu s deťmi zo základných škôl. Chceme motivovať študentov, a hlavne žiakov základných škôl k poznávaniu histórie. Financie sú schválené vo výške takmer 57 000 eur,“ vysvetlila Artimová.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie