Ľubomír Hudačko Kultúra

Artis festival bude pokračovať jesennou časťou: V Prešove sa predstaví Quasars Ensemble

Komorný súbor Quasars Ensemble sa predstaví v Prešove. A to v rámci mimoriadneho koncertu Artis festivalu komornej hudby 2017.

Ilustračný obrázok k článku Artis festival bude pokračovať jesennou časťou: V Prešove sa predstaví Quasars Ensemble
Zdroj: Artis festival

Festival Artis je Prešovčanom dobre známy, už päť rokov si milovníci klasickej hudby majú možnosť vychutnať umenie špičkových domácich i zahraničných interpretov na koncertoch prebiehajúcich v nádherných priestoroch prešovskej Ortodoxnej synagógy. Festival sa koná v lete a stal sa vyhľadávanou udalosťou v ponuke Kultúrneho leta mesta Prešov.

Už začiatkom septembra

Veľký záujem o koncerty inšpiroval organizátorov k rozšíreniu festivalu o sériu mimoriadnych koncertov konajúcich sa mimo letnej sezóny. „Prvý tohtoročný mimoriadny koncert sa uskutoční už 4. septembra o 19.00 v pri­estoroch PKO – Čierny orol a vystúpi na ňom jeden z najlepších komorných súborov na Slovensku – Quasars Ensemble,“ uviedla riaditeľka Artis festivalu Dagmar Duždová.

Súbor účinkoval na zahraničných festivaloch ako je Varšavská jeseň, Arcus Temporum v Pannonhalme, Ostravské dni novej hudby, Hudobné centrum v Budapešti či NOSPR v Katowiciach.

Čo zaznie

Medzi jeho najväčšie úspechy patrí debutové vystúpenie na slávnom festivale Pražská jar 2017. Teleso za svoje nahrávky získalo najprestížnejšie umelecké ocenenie na Slovensku – Krištáľové krídlo. Spolupracoval aj na nahrávaní posledného CD legendárneho slovenského basistu, rodáka z východného Slovenska Sergeja Kopčáka.

„Na koncerte v Prešove sa jedenásťčlenný súbor pod vedením dirigenta a klaviristu Ivana Buffu predstaví v programe, počas ktorého zaznie vrcholné romantické dielo A. Albrechta Klavírny kvintet, Tanečné prelúdiá pre noneto W. Lutoslawského, Kuchynská revue B. Martinú a zvukomalebná skladba pre violončelo a klavír Svetlo od P. Machajdíka,“ dodala Duždová. Letná časť Artis festivalu sa skončila a začína teda jesenná časť, ktorá bude obsahovať 3 koncerty – jeden v septembri a dva v októbri.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie