Správy

Prímestská autobusová doprava mala byť v PSK úplne zrušená: Napokon platia výnimky

Niektorí zamestnanci na príchod a odchod z práce potrebujú využiť prímetskú autobusovú dopravu. Napokon tak úplne zrušená nebude.

Ilustračný obrázok k článku Prímestská autobusová doprava mala byť v PSK úplne zrušená: Napokon platia výnimky
17
Galéria

Prímestská autobusová doprava v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) bude počas veľkonočných sviatkov zabezpečená pre potrebu prepravy zamestnancov niektorých nemocníc do a z práce.

Po rokovaní s riaditeľmi nemocníc v kraji to uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Nemôže byť vypnutá

Ide o jednu z troch požiadaviek nemocníc v kraji adresovaných PSK, o ktorých informovali ich zástupcovia po pracovnom stretnutí.

Kraj aktuálne pracuje na tom, aby v rámci niektorých nemocníc bola zabezpečená v dvoch časoch – malo by ísť o rannú a večernú zmenu.

„Nemôže byť vypnutá doprava, lebo potom je ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie z hľadiska lekárov a sestier, ale z hľadiska všetkých podporných činností, ktoré s tým súvisia a bez ktorých nemôžu nemocnice fungovať,“ uviedol prezident Asociácie nemocníc Slovenska a zároveň riaditeľ Nemocnice s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove Marián Petko.

Ďalšou požiadavkou nemocníc je aj vytvorenie karanténneho ubytovacieho zariadenia pre ich zamestnancov či zabezpečenie ambulantných pohotovostných služieb (APS) a všeobecných ambulancií prvého kontaktu osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami (OOPP) – najmä respirátormi. Ide hlavne o APS, v ktorých ordinujú lekári nad 65 rokov.

Najprv v Prešove

Ako informoval riaditeľ úseku liečebno-preventívnej starostlivosti Nemocnice v Poprade Miloš Kňaze, príjem pacientov nakazených novým koronavírusom má v PSK zabezpečovať v prvom rade Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Po naplnení jej kapacít budú pacienti s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19 hospitalizovaní v popradskej nemocnici.

Zástupcovia nemocníc taktiež deklarovali, že majú funkčné triedenie pacientov – takzvanú triáž, tiež majú pripravené pandemické plány a väčšina z nich má už zriadené mobilné odberové miesto.

Nemocnice aktuálne preškoľujú personál v používaní OOPP a obsluhe prístrojov pľúcnej ventilácie. Zároveň vyhlásili, že všetky ústavné zdravotnícke zariadenia majú pripravené lôžka, prístroje a operačné, respektíve pôrodné sály v rámci reprofilácie lôžok pre pacientov pozitívnych na COVID-19.

Nárast po 15. máji

Ako na brífingu odznelo, do konca budúceho týždňa má byť dohodnutá stratifikácia nemocníc pre COVID-19 a podľa aktuálnych prognóz bude v rámci celého Slovenska významný nárast pacientov po 15. máji.

Najviac pacientov s novým koronavírusom sa odhaduje medzi 15. a 30. júnom, potrebných by pre nich malo byť okolo 10 000 lôžok. Najväčšia potreba umelej pľúcnej ventilácie sa predpokladá medzi 3. a 10. júlom, a to pre 1000 až 1500 pacientov.

V obrazoch nájdete zábery na obmedzenia, ktoré ľuďom počas krízy zmenili život.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Nákupy v potravinách počas pandémie koronavírusu
17
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM