Správy

Využijete príležitosť? V našom meste vám bezplatne skontrolujú vodu zo studne

Pri príležitosti Svetového dňa vody si ľudia aj v našom meste budú môcť dať bezplatne skontrolovať vodu zo studne. Tu sú bližšie informácie.

Ilustračný obrázok k článku Využijete príležitosť? V našom meste vám bezplatne skontrolujú vodu zo studne
Zdroj: TASR

Rozbory bude vykonávať Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) v zákazníckych centrách jednotlivých závodov 22. marca od 7:00 do 13:00 hod..

Výsledok na počkanie

„Ide o vodu z domových studní, nie z verejného vodovodu. Každá osoba môže doniesť maximálne tri vzorky. Voda má byť v objeme 0,3 litra a výsledok sa záujemca dozvie na mieste,“ povedala na stredajšej tlačovej konferencii vedúca útvaru chemicko-technologických činností VVS v Košiciach Nataša Riganová. Vzorku treba priniesť v čistej uzavretej sklenej alebo PET fľaši. V prípade záujmu o hromadnú analýzu, organizovanú starostom obce pre väčší počet záujemcov, je potrebné dohodnúť si termín vopred telefonicky.

„V priemere analyzujeme 2000 až 3000 vzoriek. Každoročne sa nám potvrdzuje, že minimálne 30 percent vzoriek je nevyhovujúcich,“ povedala. Vlani išlo o viac ako 36 percent.

Zamerané na dusičnany

Ako pripomenula, analýza je zameraná na dusičnany, ktoré patria medzi jeden z najčastejších chemických ukazovateľov rizík v studniach. Dôvodom je napríklad používanie umelých hnojív alebo priesak odpadových vôd zo žúmp. „Samé o sebe sú pre človeka málo toxické, ale vzápätí, keď sa dostanú do organizmu – do vhodného prostredia, bakteriálnou činnosťou sa ďalej redukujú na dusitany,“ vysvetlila Riganová s tým, že následne sa vytvárajú karcinogénne zlúčeniny, ktoré vyvolávajú nádorové ochorenia zvlášť pri dlhodobej konzumácii vody s vysokým obsahom dusičnanov.

Vzorky vody bude možné priniesť na analýzu do zákazníckych centier v Bardejove, Humennom, Snine, Košiciach, Michalovciach, Prešove, Rožňave, Revúcej, Svidníka, Trebišova a Vranova nad Topľou.

Pri príležitosti Svetového dňa vody pripravila VVS sériu rôznych aktivít pre verejnosť aj školy.

Foto: ilustračné

…Tekutinou aj keď úplne inou je i krv. No a pozrite si vo videu, akých darcov nedávno privítala nemocnica v Spišskej Novej Vsi.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie