Rôzne

Výstava v Univerzitnej knižnici PU so silným nádychom: Zachytáva bombardovanie Prešova

Bombardovanie Prešova lietadlami Červenej armády zachytáva výstava fotografií s názvom A svetlo bolo ako vo dne. Vidieť ju môžeme v Univerzitnej knižnici.

Ilustračný obrázok k článku Výstava v Univerzitnej knižnici PU so silným nádychom: Zachytáva bombardovanie Prešova
Zdroj: TASR

„Signalizovali ho zavýjajúce sirény a takzvané Stalinove sviece – svetlice, ktoré oblohu nad Prešovom rozžiarili do biela. Po nekonečných 80 minútach jeho trvania bolo okrem niekoľkých vojenských cieľov zničených aj značné množstvo civilných, cirkevných či štátnych budov. Bolo zničené takmer celé mesto.“

„Z celkového počtu 2050 domov bolo poškodených až 1700, pričom úplne zničených bolo 85. Najzdevas­tovanejšie boli budovy na Hlavnej, vtedajšej Hlinkovej a Slovenskej ulici. Okrem kaviarní, oboch kín a divadla boli poškodené aj františkánsky kostol s kláštorom a tiež sídlo gréckokatolíckeho biskupa Pavla Petra Gojdiča,“ skonštatoval Haľko.

Neznámy presný počet obetí

Ako ďalej uviedol, presný počet ľudských obetí dodnes nie je známy. „Odhaduje sa, že pri zničení väznice nemeckého gestapa na Konštantínovej ulici bolo zabitých viac ako 120 ľudí, paradoxne však nie Nemcov, ale ich väzňov.“

„Okrem nich pravdepodobne zahynulo až 150 nevinných civilistov, prevažne z radov obyvateľov Šarišsko-zemplínskej župy. Dobová tlač ešte týždne po bombardovaní uverejňovala zoznamy padlých,“ doplnil riaditeľ knižnice.

Sprístupnili ju v pondelok 25. 11. v Centrálnej študovni Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity (UK PU) v Prešove a potrvá mesiac.

Vie o tom málo Prešovčanov

„V piatok 20. decembra uplynie 75 rokov od bombardovania Prešova lietadlami Červenej armády. Bombardovania, o ktorom sa mlčalo 45 rokov, a ani dnes, 30 rokov po páde komunizmu, sa o tejto tragickej dejinnej udalosti veľa nehovorí a ani nepíše. Nečudo preto, že o tom vie len málo Prešovčanov,“ uviedol riaditeľ UK PU v Prešove Peter Haľko.

Nočný nálet takmer 150 sovietskych bojových lietadiel 15. stíhacej leteckej divízie sa podľa jeho slov začal krátko pred 19.00 h.

Výstava fotografií poukazuje podľa neho na nezmyselnosť sovietskej vojenskej akcie na konci druhej svetovej vojny.

„UK PU pripravila výstavu predovšetkým z archívnych materiálov Ľudovíta Petraška. Okrem 17 veľkoformátových fotografií zbombardovaného Prešova sú prezentované aj ukážky z dobovej tlače, a to tak nemeckej, ako aj slovenskej.“

„Vystavená je aj publikácia Petraška o bombardovaní Prešova s rovnomenným názvom ako výstava,“ dodal Haľko.

A v obrazoch si pozrite aj zábery na otvorenie knižnice Böschenteinovcov na Prešovskej univerzite.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Otvorenie unikátnej knižnice na Prešovskej univerzite v OBRAZOCH
6
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie