Rôzne

Všimli ste si? Prešovská radnica svietila naružovo, dôvodom bol Pink Light Day

Pink Light Day je celosvetové podujatie, ktoré podporilo aj mesto Prešov. Nedávno kvôli tomu radnica svietila naružovo, možno ste si to tiež všimli.

Ilustračný obrázok k článku Všimli ste si? Prešovská radnica svietila naružovo, dôvodom bol Pink Light Day
Zdroj: Mesto Prešov

Pink Light Day je celosvetové podujatie zamerané na vyjadrenie solidarity ženám s rakovinou prsníka a na podporu prevencie a včasnej diagnostiky tejto choroby.

K tejto myšlienke sa pridalo 15. októbra aj mesto Prešov symbolickým vysvietením radnice naružovo.

Ružová farba je symbolom boja proti rakovine prsníka i nádeje na zlepšenie diagnostiky, skoršieho záchytu ochorenia a rozvoja možností liečby. Aliancia Nie rakovine spustila na Slovensku Mesiac osvety o karcinóme prsníka.

Kampaň aj v Prešove

V rámci edukačných aktivít informuje, že podľa platnej legislatívy má každá žena nad 40 rokov nárok na preventívne mamografické vyšetrenie každé 2 roky.

V piatok, 25. októbra 2019, zavíta kampaň aj do Prešova. V obchodnom centre na ulici Armádneho gen. Svobodu bude od 12:00 do 18:00 otvorený stánok OZ Nie rakovine.

Onkologické pacientky pochádzajúce z Prešova, ktoré si prešli náročnou liečby rakoviny prsníka, budú pomocou makety názorne ukazovať, ako si urobiť dôležité samovyšetrenie prsníkov.

Práve tento jednoduchý úkon môže zachrániť život. Vítané nie sú len ženy, ale aj ich partneri, ktorí môžu v prevencii rakoviny prsníkov zohrať dôležitú úlohu.

K stánku bude ľudí osobne pozývať aj ambasádor kampane a pacientskeho združenia Nie rakovine, televízny moderátor Patrik Herman.

Onkologickí pacienti z Prešova zároveň môžu každú stredu od 9:00 do 12:00 využiť pacientsku onkologickú poradňu vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach.

Výskyt rastie

Poradenstvo, praktické rady a podporu pre pacientov a ich rodiny poskytujú bývalí onkologickí pacienti, medzi ktorými sú aj dobrovoľníci z Prešova.

Na Slovensku výskyt rakoviny prsníka stále rastie. Predpokladaný počet žien, ktoré budú v tomto roku diagnostikované, je viac ako 3000. Počet všetkých žien s rakovinou prsníka na Slovensku je viac ako 30 000.

Stále platí, že piatim až šiestim percentám Sloveniek (300 žien ročne) diagnostikujú pokročilú rakovinu prsníka. Odhaduje sa, že ročne na Slovensku zomrie na rakovinu prsníka okolo 900 žien.

Pokiaľ sa ženy budú venovať pravidelnému samovyšetrovaniu prsníkov a aspoň 60% z nich bude chodiť na preventívne mamografické vyšetrenie, môžeme dosiahnuť zníženie počtu úmrtnosti až o jednu tretinu.

To znamená, že až 300 žien na Slovensku nemusí zomrieť a je možné ich zachrániť. Mesto Prešov symbolicky podporí aj kampaň na podporu boja proti rakovine pankreasu. 21. novembra 2019 bude radnica tematicky nasvietená na fialovo.

A na záberoch si pozrite aj to, že v Košiciach bude sídlisko KVP vďaka obyvateľom zelenšie. Kliknite si video.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie