Víťazka primátorských volieb Andrea Turčanová: Toto je prehľad jej programových téz

Za primátorku Prešova občania opätovne zvolili Andreu Turčanovú, ktorá stála na čele mesta i doteraz. Toto je prehľad jej programových téz.

Ilustračný obrázok k článku Víťazka primátorských volieb Andrea Turčanová: Toto je prehľad jej programových téz
Zdroj: TASR

Turčanová kandidovala za Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH), hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a NOVA. Podporilo ju 45,73 percenta voličov.

Prinášame vám prehľad jej programových téz:

Program A. Turčanovej obsahuje cieľ, aby si Prešov upevnil pozíciu slovenského lídra v poskytovaní inteligentných riešení pre mesto. V praxi by sa mali uplatniť inteligentné riešenia pre oblasti mobility, inteligentného riadenia dopravy (semafory, monitoring intenzity dopravy a jej riadenie podľa intenzity) a inteligentného parkovania.

V oblasti životného prostredia ide o inteligentný manažment odpadu, ochranu pred povodňami, sofistikované urbanistické plánovanie či monitorovanie kvality ovzdušia. V energetike umožňujú tzv. smart riešenia lepší energetický manažment mesta, efektívnosť, reguláciu vnútorného a verejného osvetlenia, využívanie obnoviteľných zdrojov energie, a tiež inteligentnej elektrickej rozvodnej siete.

Prešov chce podľa programu primátorky uviesť strategický dokument o doprave do praxe a zavádzať integrovaný dopravný systém. Mesto by sa malo podieľať na dobudovaní diaľnice D1 Prešov, západ – Prešov, juh a na začatí výstavby Severného obchvatu mesta – R4. Primátorka má v pláne rekonštruovať ulice historického centra mesta (Jarková a Slovenská), vybudovať prepojenie ulíc Sibírska – Pod Šalgovíkom, či rozšíriť a zmodernizovať trolejbusové trate a depo.

Cyklocesty i parkoviská

Pribudnúť by mali ďalšie cyklocesty a cykloprístrešky. V meste chce zaviesť systém rezidenčného parkovania a dobudovať ďalších 1500 parkovacích miest. V sociálnej oblasti plánuje primátorka postaviť ďalšie nájomné byty, rozšíriť kapacity materských škôl a zlepšiť stavebno-technický stav materských škôl, základných škôl a základných umeleckých škôl. Viaceré telocvične a športoviská čaká rekonštrukcia. Rovnako sa majú obnoviť nákupné centrá Opál, Centrál a Družba.

Andrea Turčanová má v programe adaptačné opatrenia na riešenie problémov súvisiacich s klimatickou zmenou – protipovodňové opatrenia, či predchádzanie dôsledkom vysokých teplôt – dažďové záhrady, zelené strechy a pod. Chce tiež podporovať environmentálnu výchovu detí v spolupráci s Ekoparkom. Podľa programu vnútrobloky na uliciach 17. novembra, Štefánikova a Hviezdoslavova čaká revitalizácia. Takisto primátorka plánuje skvalitniť triedený zber komunálneho odpadu.

Šport a kultúra

Samostatnú časť programu venuje Andrea Turčanová športu a kultúre. Mesto podľa nej začne s budovaním Centrálneho mestského parku (1. etapa), premení areál Delne na Centrum oddychu a športov (celoročne), zrekonštruuje futbalový štadión (v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom a Prešovským samosprávnym krajom), zrekonštruuje hokejový štadión a bude pokračovať v rekonštrukcii cyklistického Velodromu.

Prešovčania sa podľa uvedeného programu môžu tešiť na obnovu nádvoria PKO Čierny orol a revitalizáciu kina Scala i Záhradného kina, ktoré by sa mali zmeniť na multižánrové kultúrne centrá. Má v pláne vybudovať nové detské ihriská a premeniť viaceré verejné priestranstvá na športové, relaxačné a oddychové zóny: park Clementisova, Námestie mládeže a Duchnovičovo námestie, či Záhrada umenia.

Turčanová chce oživiť tradičné miesta rekreácie Prešovčanov (Borkút, Kvašná voda, Cemjata) a organizovať v meste nové kultúrne a športové podujatia (projekt Hudba v meste).

Na otázku, ktoré kroky urobí po zvolení najskôr, Andrea Turčanová v predvolebnom rozhovore povedala: „Sú pred nami veľké stavby, ktoré sú rozostavané a potrebujú bezodkladne pokračovať v riešení a zvolám zastupiteľstvo, aby sa novozvolení poslanci mohli čo najskôr ujať svojich funkcií a aby sme tie veci, ktoré máme pripravené, mohli posúvať ďalej.“

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Foto: archívne

Zdroj: TASR