Rôzne

Veľký zážitok prešovských študentov: Účasť na najprestížnejších celosvetových vedeckých súťažiach!

Tohtoročná účasť študentov Gymnázia a Základnej školy sv. Mikuláša v Prešove na najprestížnejších celosvetových vedeckých súťažiach Intel ISEF v Arizone a I-SWEEEP v Houstone v USA mala dobrý ohlas u poroty. Projekty vo veľkej konkurencii nielen zaujali, ale dostali aj významné ocenenie.

Ilustračný obrázok k článku Veľký zážitok prešovských študentov: Účasť na najprestížnejších celosvetových vedeckých súťažiach!
Zdroj: TASR

Prešovská gymnazistka zaujala

Študentka Janka Čorňáková získala 4. miesto v kategórii Veda o rastlinách na súťaži Intel ISEF. Súťažné podujatie sa konalo v dňoch 8.-13. mája vo Phoenixe v USA. Do súťaže sa dostalo viac ako 1750 stredoškolákov z celého sveta, ktorí prezentovali svoje projekty v 22 kategóriách. V silnej konkurencii amerických a ázijských projektov sa podarilo presadiť aj 12 európskym projektom.

Do úspešného tucta sa dostali práce žiakov z Nemecka, Ruska, Francúzska, Holandska, Veľkej Británie a jeden projekt zo Slovenska. Prešovská gymnazistka vo svojom vedeckom projekte ponúkla environmentálny spôsob riešenia problému rastlinných parazitov háďatiek, cez sekundárny metabolit tanín.

Z Ameriky priniesli bronz

Na prelome apríla a mája priniesli cenný bronz z Ameriky dvaja žiaci tej istej školy – Miriam Feretová a Samuel Smoter. Ešte predtým zvíťazili doma na celoštátnej súťaži Festival vedy a techniky Amavet. Do amerického Houstonu na I-SWEEEP sa dostali ako jediní zo Slovenska. Súťaž mala tri kategórie, Prešovčania sa prebojovali do skupiny Environment.

Celkom súťažilo vyše 600 stredoškolákov s 385 projektmi zo 62 krajín sveta. Zlato získali len tímy USA, striebro USA, Ázia a z Európy Taliani. Bronz si odniesli súťažiaci z USA, Ázie a Európy – bodovalo Slovensko, Slovinsko a Macedónsko. Súťaž prebiehala vo štvrtom najväčšom meste USA – v Houstone (štát Texas), v Centre for superconductivity at University of Houston. Mladých riešiteľov projektov hodnotili vedecké kapacity, medzi ktorými boli aj nositelia Nobelovej ceny. informovala o tom zástupkyňa školy Vlasta Kopčáková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie