Hádzaná

Hádzanárom Tatrana Prešov nevyšiel vstup do nového roka v nadnárodnej Seha lige. Na palubovke chorvátskeho vicemajstra Nexe Našice prehrali 22:27 (9:14).

Ilustračný obrázok k článku V Seha lige hádzanári Tatrana prehrali, tréner Goluža: Niektorí by sa mali zamyslieť
Zdroj: Seha league

V tabuľke im naďalej patrí 5. miesto, pričom odstup na vedúcu trojica sa zvýšil už na prakticky nedostižných 12 bodov. Štvrtý Meškov Brest má rovnako ako Tatran 24 bodov, ale utorkový domáci zápas proti Steaue Bukurešť k dobru.

Úvod Tatranu vyšiel

Tatran sa v Seha lige najbližšie predstaví v domácom prostredí v stredu 13. februára o 17.30 proti Izvidaču Ljubuški. Ešte predtým zverenci Slavka Golužu privítajú v Tatran handball aréne túto stredu 6. februára v úvodnom kole nadstavby Slovnaft handball extraligy o 18. hodine Nové Zámky. V sobotu 9. februára sa predstaví Tatran na palubovke Šale.

V základnej zostave Tatrana figurovala dvojica zimných posíl – premiérovo sa v zostave objavil Francúz Ognjen Djerič a po debute v slovenskej lige dostal šancu aj Macedónec Nikola Kosteski. Úvod Tatranu vyšiel. Po dvoch góloch Straňovského a presných zásahoch Urbana a Rábeka viedol v 5. minúte 4:2. Lenže v ďalších deviatich minútach zelenobieli (vrátane presilovky) neskórovali, naopak inkasovali päťkrát po sebe a domáci sa dostali do trojgólového vedenia (7:4).

Tatran skúšal výmenu Čuprynu za Cvitkoviča, tréner Goluža si zobral oddychový čas a skúšal aj hru v útoku so siedmimi hráčmi, no Tatranu sa iba ťažko darilo prekonať Morena Cara v bráne domácich (44 percentná úspešnosť v 1. polčase), ktorý zlikvidoval aj dve sedmičky Butoracovi a Straňovskému, a tak bol v 22. minúte stav 11:7. V 27. minúte sa prvýkrát v drese Tatrana presadil Djerič, ktorý znížil na 13:9, no tesne pred polčasom Jaganjac upravil na polčasových 14:9.

Trafil sa aj brankár

Aj druhé dejstvo začali gólom domáci. Kosteski vzápätí nepremenil už tretiu sedmičku Tatrana a následné vylúčenie Urbana potom Nexe využilo na zvýšenie náskoku už na 19:9. Tatran však kontroval sériou štyroch gólov na 19:13, no potom ani Hrstka neprekonal Cara pri sedmičke a vylúčenie Ogjena využili domáci na opätovné zvýšenie náskoku na 21:14. Päť minút pred koncom domáci viedli opäť o deväť gólov (26:17), ale záver patril Tatranu, ktorý znížil na konečný rozdiel piatich presných zásahov. Gólom cez celé ihrisko sa trafil aj brankár Cvitkovič a tak s výnimkou jeho brankárskeho kolegu Čuprynu, nehrajúceho Rečičára ostal jediným hráčom Tatrana bez streleného gólu v zápase iba Francúz Afanou-Gatine.

Hlasy po zápase

Slavko Goluža, tréner Tatrana: „Našice vyhrali zaslúžene. Výsledok je lepší ako to, čo sme previedli. Okrem začiatku a konca zápasu sme odohrali zlý duel. Niektorí jednotlivci by sa mali zamyslieť ako vyzerajú na palubovke. Po predvedenom výkone si nezaslúžime Final 4. Realita v tabuľke Seha ligy je taká, aká je. Našu šancu v Seha lige sme zahodili proti papierovo slabším mužstvám. Pred nami je potreba trénovať. Máme nových hráčov a bolo cítiť nezohratosť. Potrebujeme čas na zapojenie týchto hráčov do mužstva, zatiaľ čo niektorí iní musia dať do mužstva ďaleko viac zo svojho umenia. Máme pred sebou ešte štyri zápasy Seha ligy, ktoré musíme odohrať na maximum a potom sa už sústrediť na Slovenský pohár a domácu ligu, kde takisto pôjdeme naplno.“

Miroslav Benický, generálny manažér Tatrana: „Zápas pre nás skončil výsledkovo nepriaznivo. Obrana v prvom polčase nebola taká, ako sme chceli. Chýbala nám agresivita a dostali sme góly zo 6 – 7 metrov, čo sa brankárom ťažko chytá. V závere polčasu sme hru zlepšili, no nepremenili pár sedmičiek a v útoku nám chýbala priamočiarosť. Začiatok 2. polčasu bol absolútne zbabraný, namiesto pevnej obrany sme predviedli v niektorých momentoch až neuveriteľne laxný prístup a domáci nám ušli na desať gólov. Musíme do budúcna ukázať v obrane ďaleko viac bojovnosti. V tomto svetle sa v dobrom svetle uviedol Djerič, ktorý v obrane ukázal agresivitu a nasadenie, ktoré potrebujeme. To je tá cesta, ktorou sa chceme uberať. Chlapci, ktorí ďalej pokračovali v zápase zabojovali, ukázali väčšiu agresivitu a dá sa povedať, že sme odvrátili výsledkovú katastrofu. Obrovské poďakovanie patrí skupinke fanúšikov, ktorá za nami prišla do Našíc v zelenobielych dresoch. Veľmi si to ceníme a ďakujeme za podporu. Veríme, že nám ostanú verní a my všetci v Tatrane urobíme všetko preto, aby nabudúce z nás mali väčšiu radosť.“

Martin Straňovský, kapitán Tatrana: „Našice pristúpili k zápasu veľmi zodpovedne. Vedeli si presne rady s našou obranou a naopak my sme mali veľké problémy s podbiehaním pivota a následne, keď sa už prisunulo k pivotovi, dostávali miesto na streľbu spojky, a tak sme našim brankárom nepomohli. Boli tam úseky, keď sme hrali aj dobre a napokon pozitívom možno je, že sme ten zápas prehrali len o päť gólov a nie väčším rozdielom. Som však sklamaný, pretože viem, že sa tu minulé roky vyhrávalo a teraz sa to nepodarilo. Treba ale ešte dať hlavy hore.“

Mario Cvitkovič, brankár Tatrana: „Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Nexe má v tejto sezóne dobrý tím. Pripravovali sme sa na nich zodpovedne, no v Našiciach sa nevyhráva ľahko a my sme nehrali dobre. Neboli sme silní v obrane, mali sme problémy v útoku, v čom nás domáci predčili. Fungovala im spolupráca s pivotom, z čoho dali možno 10–12 gólov a my sme sa nedostávali do rýchleho prechodu a kontier. To však vychádza z obrany a tá u nás nebola na dostatočnej úrovni.“

Ognjen Djerič, premiéra v drese Tatrana: „Mali sme dobrý vstup do zápasu, ale potom zrazu „čierna diera“. Domáci nám odskočili veľkým gólovým rozdielom. Trestali nás z protiútokov, dovolili sme ich pivotom dostávať ľahké lopty a skórovať. Vysoký rozdiel sa potom veľmi ťažko doháňa a osobne si myslím, že horšie už ťažko zahráme. Domáci sú dobre mužstvo, ale nemyslím si, že sú o toľko lepší, ako ukazoval výsledok. Boli lepší, ale do budúcna s nimi určite môžeme hrať.“

Nikola Kosteski, nová posila Tatrana: „Je to pre mňa po premiére proti Hlohovci prvý väčší zápas v Tatrane. Snažil som sa pomôcť mužstvu. Žiaľ, mali sme problémy v obrane aj útoku a skóre narastalo, preto ho bolo ťažké naháňať. Vidím v mužstve veľký potenciál, musíme však tvrdo trénovať. Máme dobrý tím a môžeme dosahovať dobré výsledky, aj keď tentoraz to nevyšlo.“

Seha – 14. kolo: Nexe Našice – Tatran Prešov 27:22 (14:9)

• Zostava a góly Tatrana: Čupryna, Cvitkovič 1 – Rábek 2, Djerič 1, Hrstka 3, Lapajne 3, Krok 1, Rečičár, Urban 2, Kosteski 3, Straňovský 3, Butorac 2, Carapkin 1, Afanou-Gatine
  • Najviac gólov súpera: Tomič 7, Buvinič 4, Jaganjac, Šipič a Gadža po 3
  • 7-metrové hody: 3/2 – 4/0
  • vylúčenia: 3:3
  • Priebeh: 0:1, 2:4, 6:4, 7:4, 7:5, 10:6, 11:8, 13:8, 17:9, 19:9, 19:13, 23:16, 26:17

A viete, že prešovskí tréneri karate zažili zaujímavú cestu do Kene? Kliknite si fotogalériu a presvedčíte sa sami.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Veľká skúsenosť a zážitky: Tréneri z prešovského karate klubu boli v Keni