Zdroj: Dnes24.sk

V Prešove vzplanuli vášne: Dôvodom je chystaný výrub drevín na Stromoradí, VIDEO

Na obľúbenú aleju stromov sú Prešovčania citliví. V meste vzplanuli vášne, pretože sa chystá výrub niektorých drevín na Stromoradí. Zisťovali sme viac.

Ľubomír Hudačko Rôzne
Ľubomír Hudačko Rôzne

V Prešove vzplanuli vášne: Dôvodom je chystaný výrub drevín na Stromoradí, VIDEO

Na obľúbenú aleju stromov sú Prešovčania citliví. V meste vzplanuli vášne, pretože sa chystá výrub niektorých drevín na Stromoradí. Zisťovali sme viac.

Zdroj: Dnes24.sk

Čím by Prešov bol, nebyť aleje známeho Kmeťovho stromoradia? Kvôli chystanému výrubu niektorých drevín vzplanuli vášne.

Obnova priestoru

Tento priestor spolu so Záhradou umenia totiž má prejsť obnovou a komplexným riešením. Architektonické štúdio zerozero spracovávalo podľa platnej zmluvy projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie tohto investičného zámeru.

Stalo sa tak na základe jeho víťazstva vo verejnej súťaži návrhov. Vedie ho uznávaný architekt Irakli Eristavi, ktorý odpovedal aj na naše otázky, o aký výrub teda v danom mieste pôjde.

„Projekt ideovo vychádzajúci z víťazného návrhu, ktorý vybrala odborná porota, komplexne rieši celé územie stromoradia i Záhrady umenia,“ uviedol pre Prešov 24 zo zerozero architekt Irakli Eristavi.

Podľa jeho slov bol spracovaný na základe požiadaviek mesta Prešov a Krajského pamiatkového úradu Prešov. Súčasťou projektu je aj inventarizácia existujúcej zelene a dendrologické posúdenie.

Majú zodpovednosť

„Na základe týchto podkladov spracovaných oprávnenými osobami, bol spracovaný návrh nutných výrubov a novej výsadby. Ako architekti si plne uvedomujeme našu zodpovednosť a citlivosť verejnosti, pokiaľ ide o výruby zelene,“ povedal ďalej.

Obyvatelia však prejavili nesúhlas. Na sociálnej sieti sa strhla búrka nevôle s desiatkami komentárov o tom, že si niečo podobné nevedia predstaviť.

Tu však architekti upokojujú vášne a vysvetľujú, že o zásadný výrub nepôjde.

Hodnotné stromy nie

„Občanov chceme ubezpečiť, že vynakladáme odbornú starostlivosť v maximálnej miere tak, aby celková revitalizácia tohto cenného územia prebehla úspešne a aby stomoradie a Záhrada umenia slúžila všetkým Prešovčanom.“

„Nie je dôvod na zbytočnú hystériu, žiadne hodnotné stromy sa na stromoradí nebudú rúbať,“ znie jasné stanovisko architektonického ateliéru zerozero, ktorého diela boli ocenené aj Krištaľovým krídlom za architektúru.

A o aké počty vlastne pôjde? Eristavi vysvetlil aj ďalšie podrobnosti.

„Na základe podrobnej inventarizácie a dendrologického posudku je celkovo navrhnutých na výrub 59 stromov a 12 kríkov resp. porastov, čiže spolu 71 kusov.“

„Za relevantné, teda väčšie stromy, považujeme stromy s obvodom kmeňa nad 40 cm – priemer kmeňa nad 12,73cm. Takýchto stromov je 23 z celkového počtu 71 navrhovaných na výrub,“ hovorí Eristavi.

Na samotnom Stromoradí v celej dĺžke od DJZ po cintorín je v súčasnosti 160 jedincov.

Ako to bude s Ginkom?

„Z toho je na výrub navrhovaných 13 stromov a 1 kríkový porast, ktoré možno považovať za relevantné podľa vyššie spomínaných kritérii. Dôvodom na ich navrhovanú asanáciu je zlý dendrologický stav,“ pokračoval ďalej Eristavi.

Ďalej, v Záhrade umenia sa v súčasnosti nachádza 26 jedincov. Na výrub je navrhovaných 9 z nich, ktoré možno považovať za relevantných, plus 1 ks tuje. Ide o náletové dreviny.

„Ich navrhovaná asanácia súvisí s požiadavkou KPÚ. Z historického hľadiska nemajú v hradobnej priekope vzrastlé stromy opodstatnenie.“

„Samozrejme, to sa netýka chráneného Ginka, ktoré jednoznačne v Záhrade umenia ostáva,“ hovorí Eristavi.

Projektová dokumentácia predmetného investičného zámeru bola mestu Prešov v stupni pre územné rozhodnutie odovzdaná v decembri 2019.

„V súčasnosti beží proces získavania stanovísk a záväzných vyjadrení príslušných dotknutých orgánov,“ zakončil Eristavi.

A v obrazoch si pozrite aj návrh vyrubovaných drevín a aktuálne zábery samotného stromoradia. Kliknite si fotogalériu aj video.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Obrazom: Stromoradie v Prešove prejde zmenami, chystá sa aj výrub
9
Galéria
Foto: Ľubomír Hudačko
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín