V Prešove vysádzajú stovky stromov: Pribúdajú vo všetkých častiach mesta

V Prešove pribúdajú stovky stromov. Okrem náhradnej výsadby za vyrúbané stromy sa sadia aj nové stromy. Zelenšie budú aj vybudované parkoviská.

Mesto Prešov informovalo, že zvyšuje podiel zelene na svojom území, vo všetkých jeho častiach pribúdajú nové stromy.

Najviac na Sekčove

„Vyše tristo stromov a krov, ktoré aktuálne vysádzajú v Prešove, sú náhradnou výsadbou za tie, ktoré ustúpili výstavbe, resp. rástli na nevhodných miestach. Sadia sa na všetkých prešovských sídliskách, na parcelách určených výrubovými rozhodnutiami, najviac na sídlisku Sekčov,“ uviedol tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták. Ide hlavne o listnaté stromy ako lipy malolisté, jasene mannové, duby letné a červené, javory mliečne a horské, či čerešne pílkaté, ale verejné priestory skrášli tiež jedľa biela a pribudnú aj kry.

„Nové stromy sa sadili už aj v predchádzajúcich mesiacoch, kedy na území mesta pribudlo 157 nových listnatých stromov. Úplne novou bola výsadba obojstrannej aleje na ulici Mudroňova, ktorú skrášľujú sakury,“ pokračoval Grejták. Doplnil, že nové stromy pribudli tiež vo vnútrobloku na ulici Armádneho generála Svobodu – sakury a slivky višňoplodé. Slivky višňoplodé sa vysádzali aj na ulici Pavla Horova.

V už vysadených alejach

Dosádzali sa aj stromy v už vysadených alejach. Radnica uviedla, že Išlo hlavne o jedince, ktoré z výsadby vypadli v dôsledku vandalizmu, dopravných nehôd či poškodení vzniknutých pri venčení psov. Na Kollárovej ulici pribudli javory mliečne, na Solivarskej pagaštany pleťové, na ulici 19. januára jasene štíhle, na Moyzesovej jasene mannové, na Björnsonovej hraby obyčajné. Na Vihorlatskej ulici sa dosádzali platany javorolisté, na Gorkého slivky višňoplodé a na Fučíkovej lipy malolisté. Vo všetkých prípadoch ide o menšie druhy a kultivary vhodné do uličných stromoradí.

„Nahrádzali sa tiež dreviny v Južnom parku, ktoré boli vysadené ako náhrada za dreviny zničené smršťou v roku 2017, ale uhynuli v dôsledku extrémne suchého a teplého počasia v lete 2018. Ide najmä o hloh obyčajný v severozápadnej časti parku a o niekoľko krov. Tieto dreviny boli vysadené v rámci reklamácie, ktorú si mesto uplatnilo,“ uviedol Grejták. Desiatky nových či náhradných stromov v tomto roku pribudli aj v okolí novobudovaných parkovísk.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk