Správy

Tunel Prešov, ktorý je súčasťou diaľnice D1: Prerazili ho o tri mesiace skôr! VIDEO

Dobrá správa pre motoristov v metropole Šariša a okolí. Tunel Prešov, ktorý je súčasťou diaľnice D1 bol vo štvrtok už prerazený a to o tri mesiace skôr.

Zdroj: Dnes24.sk

Stavba ide podľa plánu a celý úsek diaľnice sa podľa rezortu dopravy dokončí v zmluvnom termíne o dva roky. Na razení tunela, ktorý je súbežne razený na štyroch čelbách, sa podieľalo 240 pracovníkov. Práce sa realizovali v nepretržitej prevádzke od konca júla 2018.

„Som rád, že výstavba prešovského tunela, ako aj celého obchvatu, ide podľa plánu. Chcem sa poďakovať všetkým tým, ktorí dokončili vyrazenie tohto tunela. Myslím si, že je potrebné pochváliť, že nemeškáme a v tomto tuneli sme o tri mesiace skôr. Bol by som rád, keby sme to mohli konštatovať na každej stavbe na Slovensku. Viem, že ľudí v Prešove zaujíma aj severný obchvat a pokračovanie R4 smerom na poľské hranice. Toto sú projekty, na ktorých robíme a chceme ich spustiť hneď, ako bude všetko pripravené,“ povedal po prerazení tunela minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd)

Očakávali komplikácie

„Tak ako v tuneli Žilina sú tu použité najmodernejšie technické prostriedky, ktoré sú dostupné na trhu, vzhľadom na to, že priorita je absolútna bezpečnosť premávky v tuneloch. Aj keď sa stala tá nešťastná udalosť, ktorej nám je ľúto, lebo strata ľudského života je vždy hrozná, boli tu pomerne priaznivé geologické podmienky, aj keď sa očakávali určité komplikácie, ktoré sa nakoniec nepotvrdili,“ uviedol generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Ján Ďurišin.

Tunel Prešov bude dlhý 2244 metrov s jednosmernou premávkou v každej z dvoch rúr. Navrhovaná rýchlosť v tuneli je 100 kilometrov za hodinu. Okrem tunela postupujú práce aj na ďalších objektoch stavby. Po dobudovaní bude úsek D1 Prešov, západ – Prešov, juh dlhý 7,87 kilometra a motoristom bude slúžiť od leta 2021.

Koľko minút ušetríme?

Úsek diaľnice D1 Prešov, západ – Prešov, juh je priamym pokračovaním úseku D1 Svinia – Prešov, západ, ktorý je už v prevádzke. V križovatke Prešov, juh je diaľnica napojená na existujúcu diaľnicu D1 Prešov – Budimír. Diaľnica D1 bude tvoriť ‚západný‘ obchvat mesta Prešov a rýchlostná cesta R4 bude tvoriť ‚severný‘ obchvat mesta Prešov.

Tieto komunikácie sú navzájom prepojené v mimoúrovňovej križovatke Prešov, západ. Vodiči ušetria jazdou po prešovskej diaľnici približne 18 minút, čo je až 80 percent času oproti pôvodnej trase cez mesto. Kým jazda po starej ceste cez mesto trvá približne 24 minút, úsek diaľnice prejdú vodiči za päť minút.

Projekt výstavby diaľničného úseku D1 Prešov, západ – Prešov, juh je spolufinancovaný z Kohézneho fondu cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra. Celkové oprávnené náklady projektu sú vo výške 327 432 328,08 eur bez DPH, z toho 278 317 478,82 eur bez DPH sú zdroje Európskej únie a štát prispel zo svojho rozpočtu sumou 49 114 849,20 eur bez DPH.

Pozrite si aj fotogalériu a video, ako to na mieste aktuálne vyzerá.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Už ho prerazili: Tunel Prešov napísal vo štvrtok úspešnú kapitolu
15
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie